• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zagadka zakrzepów po szczepionkach rozwiązana. Naukowcy informują o przyczynie

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, PAP27 maja 2021 13:50

Zdaniem niemieckich naukowców przyczyną występowania zakrzepów u części zaszczepionych preparatami wektorowymi jest adenowirus.

Zagadka zakrzepów po szczepionkach rozwiązana. Naukowcy informują o przyczynie
Niemieccy naukowcy podkreślili, że szczepionki w technologii mRNA są bezpieczne; Fot. Shutterstock
  • Adenowirusy mogą być odpowiedzialne za zakrzepy po szczepieniach - informują niemieccy naukowcy
  • Wpływają one na proces powstawania przeciwciał i przez to również na ryzyko pojawienia się zakrzepów
  • Ryzyko nie dotyczy szczepionek w technologii mRNA

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", powołując się na badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, adenowirusy, które po zaszczepieniu przenoszą informacje o białku kolca koronawirusa, przekazują również informację do jąder komórek ciała. To ma wpływ na proces tworzenia przeciwciał do obrony przed COVID-19, które mogą faktycznie wywoływać zakrzepy u niektórych zaszczepionych.

Szczepionki mRNA nieobarczone ryzykiem tworzenia zakrzepów

Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę, że szczepionki w technologii mRNA: Pfizer i Moderna nie przenoszą materiału genetycznego białka kolca koronawirusa do jądra komórek organizmu, a więc nie niosą ryzyka powstawania zakrzepów. Z opisu badań wynika, że należy traktować je jako bezpieczne.

Większe zagrożenie w określonej grupie wiekowej

Według brytyjskiej agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych bilans korzyści i zagrożeń wynikających ze stosowania produktu AstraZeneca jest bardzo korzystny u osób starszych, ale "bardziej zrównoważony" w przypadku młodszych grup wiekowych. Dane MHRA pozyskane przed 28 kwietnia pokazują, że wśród 28,5 mln osób, które dostały szczepionkę firmy AstraZeneca, wystąpiły 242 przypadki zakrzepów krwi, a 49 osób zmarło.

Ryzyko zakrzepów krwi wynosi ok. 1 przypadek na 100 tys. osób między 40. a 49. rokiem życia, ale wzrasta do jednego na 60 tys. w przypadku osób w wieku 30-39 lat. Natomiast wskaźnik zgonów z tego powodu w grupie 40-49 lat wynosi dwa na milion osób, a w grupie 30-39 lat - cztery na milion. Jednocześnie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w przypadku zakażenia się koronawirusem spada w młodszych grupach wiekowych.

- Ponieważ zakażenia COVID-19 są coraz bardziej pod kontrolą, zalecamy, aby dorosłym w wieku 18-39 lat, którzy nie mają innych chorób towarzyszących, zaoferować alternatywy wobec szczepionki Oxford-AstraZeneca, jeśli są ona dostępne i jeśli nie powoduje to opóźnień w przyjęciu szczepionki - wyjaśnił prof. Wei Shen Lim z Brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum