• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zabraknie szczepionek na grypę? Lekarze POZ nie mogą ich już zamawiać w hurtowniach

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia13 sierpnia 2021 11:50

Wiele wskazuje na to, że mogą być kłopoty z nabyciem szczepionek przeciwko grypie. Świadczeniodawcy, w tym lekarze POZ nie mogą ich już zamawiać w hurtowniach farmaceutycznych. Muszą składać zamówienia w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

W tym roku szczepionek na grypę nie będzie można kupować w hurtowniach farmaceutycznych. Fot. Shutterstock
  • W tym roku nie będzie już można kupić szczepionek przeciwko grypie na wolnym rynku. Będzie je rozdzielać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
  • Wrzesień i październik to najlepszy okres szczepienia przeciwko grypie. Czy RARS zdąży je dostarczyć do świadczeniodawców, w tym do przychodni lekarzy POZ na czas?
  • Jest też pytanie: Czy wszyscy świadczeniodawcy zdążą przez NFZ złożyć zamówienia na szczepionki?
  • Mamy już połowę sierpnia a zwykle pod koniec sierpnia, w pierwszym tygodniu września, już były szczepionki dostępne na rynku
  • W ubiegłym roku szczepionki przeciwko grypie z RARS przychodnie otrzymały dopiero w grudniu

W ubiegłym roku pojawiła się informacja, że szczepionki przeciwko grypie w całej UE zostaną rozdysponowane na poszczególne państwa zgodnie z ilością, którą do tej pory szczepiły. Polska szczepiąc 3-4 proc populacji już na wstępie miała zaplanowaną ilość 2-3 mln dawek.

Będą kłopoty z dostępem szczepionek przeciwko grypie

Do tej pory, od wielu lat Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zrzeszająca lekarzy rodzinnych negocjowała ceny szczepionek przeciwko grypie z hurtowniami farmaceutycznymi. Część otrzymywana była w tzw. „bonusie”, który by przeznaczany na cele charytatywne – na przykład dla domów pomocy społecznej.

Podobnie w hurtowniach farmaceutycznych zaopatrywało się wielu świadczeniodawców, nie tylko tych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskiem.

- W tym roku od nas takich zamówień nikt nie zbierał. Mamy już połowę sierpnia a zwykle pod koniec sierpnia, w pierwszym tygodniu września, już były szczepionki dostępne na rynku – mówi nam lekarz specjalista medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch.

Czytaj więcej: Dla kogo bezpłatne szczepienia na grypę? Jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

Nie będzie szczepionek na wolnym rynku

W środę Narodowy Fundusz Zdrowia rozesłał do POZ-etów mail w sprawie akcji szczepień przeciwko grypie. W piśmie zawarto pytanie czy ośrodki zdrowia będą zamawiać szczepionki dla swoich pracowników i dla seniorów oraz formularze zamówień.

- W ubiegłym roku zamówiliśmy w hurtowni 100 szczepionek, ale otrzymaliśmy tylko 50. Zaszczepiliśmy personel i część seniorów. Natomiast szczepionki z RARS otrzymaliśmy dopiero w grudniu. Dzwoniliśmy po domach do seniorów, zachęcając do szczepień, żeby szczepionki się nie zmarnowały. Agencja bardzo się napraszała z tym szczepionkami, bo zalegały po prostu w magazynie. A przecież okres szczepienia to wrzesień i październik – mówi doktor Zabielska-Cieciuch, wyrażając obawy oto czy w tym roku szczepionki dotrą na czas.

Czytaj także: Szczepionki przeciw grypie dla dzieci i młodzieży: AOTMiT za objęciem refundacją dwóch preparatów

NFZ pyta za późno

Dodaje: - Mail z Funduszu jest niezwykle ważną informacja dla wszystkich - w tym roku nie będzie można kupić szczepionek przeciwko grypie na wolnym rynku a jedynie poprzez zamówienia, za pośrednictwem NFZ, w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

- Na razie większość moich kolegów lekarzy, nawet jeśli przeczytała maila z NFZ, odłożyła go na razie na bok. Mamy okres urlopowy, wielu z nas pracuje od rana do wieczora, zastępując tych którzy korzystają z urlopów, często po raz pierwszy od dwóch lat. To, że będzie problem z dostępnością do szczepionki wiedzieliśmy już w ubiegłym roku. Teraz mamy już sierpień a za dwa tygodnie zaczną padać pytania – skąd ją wziąć - podkreśla.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum