PARTNER SERWISU

W analizowanym przypadku większe znaczenie ma jednak § 2 tego artykułu, który stanowi, iż odpowiedzialność może ponieść osoba, która sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje jej określonemu w § 1 szczepieniu ochronnemu lub badaniu. Sprawca omawianego czynu może zostać ukarany grzywną od 20 do 1500 zł albo karą nagany.

- Praktyka wskazuje, że grzywny nie są tak wysokie, zazwyczaj wynoszą do 200 zł. Czy są jakieś inne środki przymusu?

Rafał Kubiak: - Mówiłem o maksymalnych granicach sankcji, nie mniej są one stosowane. W piśmiennictwie przyjmuje się natomiast, że nie ma możliwości zastosowania przymusu bezpośredniego. Lekarz nie może „siłowo" wykonać szczepienia, jeżeli rodzic dziecka nie wyraża na to zgody. Stosuje się jedynie środki przymusu pośredniego w postaci wspomnianych kar.

- W swojej petycji Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP" stwierdza, że w obecnym stanie prawnym nie jest jasne, kto ponosi odpowiedzialność w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego...

Rafał Kubiak: - Obowiązują tu ogólne zasady odpowiedzialności. Odpowiedzialność cywilna na zasadach Kodeksu cywilnego, gdzie odpowiada się za spowodowanie uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia. W przypadku odpowiedzialności karnej za czyn nieumyślny przeciwko życiu i zdrowiu - byłaby to w szczególności odpowiedzialność za przestępstwo opisane w 157 par. 3 Kodeksu karnego - czyli nieumyślne spowodowanie średniego albo lekkiego rozstroju zdrowia. Kiedy niepożądany odczyn poszczepienny wystąpiłby w wyniku nieprawidłowego wykonywania czynności przez lekarza, to trzeba by rozważyć jego odpowiedzialność, czy przeprowadził wcześniej odpowiednie badania, które warunkują zastosowanie szczepienia, czy sam zabieg był wykonany technicznie prawidłowo, czy zastosowano odpowiednią szczepionkę etc.


- Czy nie ma zatem przeciwwskazań, aby pacjenci przychodzili z własnymi szczepionkami?

Rafał Kubiak:  - Tu rzeczywiście pojawia się problem. W mojej opinii można je stosować. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 9 powołanej ustawy, osoba może poddać się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu, z zastosowaniem szczepionki innej niż nabyta przez Ministra Zdrowia. W takim jednak wypadku ponosi koszt jej zakupu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.