• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Za spadającą wyszczepialność odpowiadają również lekarze?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2018 09:28

W Polsce rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. W opinii ekspertów to nie tylko efekt działań ruchów antyszczepionkowych, ale również postawy niektórych lekarzy, którzy niewłaściwie przekazują informacje dotyczące szczepień.

Nieumiejętnie przekazane informacje nt. szczepień mogą skutkować decyzją o nieszczepieniu dziecka Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badania wskazują, że w trakcie rozmowy ze specjalistami na temat szczepień rodzice często koncentrują się głównie na możliwości wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych i takie właśnie informacje wpływają na ich ostateczne decyzje - informuje Gazeta Wyborcza.

Nieumiejętne przekazywanie przez lekarzy informacji powoduje, że po takiej rozmowie niemal 12 proc. rodziców jest skłonnych zrezygnować ze szczepienia dzieci - wynika z badań, które przeprowadzono niedawno w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu ("Analizy postaw rodzicielskich wobec szczepień i ich wpływu na wdrożenie kalendarza szczepień dzieci w Polsce").

Prof. Przemko Kwinta, neonatolog i pediatra, kierownik Katedry Pediatrii i Kliniki Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego zwraca dodatkowo uwagę, że badania pokazują również, iż nie brakuje lekarzy, którzy w kwestii szczepień mają wątpliwości lub są im przeciwni i jawnie to przyznają.

Więcej: www.gazeta.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum