Wysoka skuteczność dawki przypominającej szczepionki Pfizer

Autor: PAP • Źródło: PAP21 października 2021 16:55

Dawka przypominająca szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 wykazała w trzeciej fazie badania wysoką skuteczność przeciw wirusowi, w tym wariantowi Delta - poinformowano w czwartek. Badanie przeprowadzono na próbie 10 tys. uczestników powyżej 16 r.ż., a efektywność wyniosła 95,6 proc.

Wysoka skuteczność dawki przypominającej szczepionki Pfizer
Badania potwierdzają wysoką skuteczność trzeciej dawki szczepionki Pfizer. Fot. Shutterstock
  • Jak wykazują badania skuteczność szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech z czasem spada -
    cztery miesiące po podaniu drugiej dawki skuteczność obniżyła się z 96 proc. do 84 proc.
  • W badanej grupie osób, które przyjęły trzecią dawkę zarejestrowano jedynie pięć przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w porównaniu do 109 przypadków w tzw. grupie placebo
  • Mediana wieku uczestników badania wyniosła 53 lata, z 55,5 proc. w wieku pomiędzy 16, a 55 lat oraz 23,3 proc. powyżej 65 roku życia.

Spadek skuteczności z 96 do 84 proc

Pfizer oświadczył, że efektywność ich dwudawkowej szczepionki przeciw koronawirusowi z czasem spada. Firma powoływała się na badanie, w którym cztery miesiące po podaniu drugiej dawki skuteczność obniżała się z 96 proc. do 84 proc.

cztery miesiące po podaniu drugiej dawki skuteczność obniżała się z 96 proc. do 84 proc. W badanej grupie zarejestrowano jedynie pięć przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w porównaniu do 109 przypadków w grupie kontrolnej przyjmującej placebo.

Dowody na korzyści z trzeciej dawki

- Te wyniki dostarczają kolejnych dowodów co do korzyści płynących ze szczepienia trzecią dawką. To ważne, jeżeli chcemy, by ludzie byli odporni na tę chorobę (Covid-19) - powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla.

Mediana wieku uczestników wyniosła 53 lata, z 55,5 proc. w wieku pomiędzy 16, a 55 lat oraz 23,3 proc. powyżej 65 roku życia.

Firmy Pfizer i BioNTech zapowiedziały, że ogłoszą szczegółowe wyniki badania, by mogły zostać poddane ewaluacji. Wyniki zostaną przekazane Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz innym regulatorom tak szybko, jak to tylko możliwe - poinformowano.

FDA i EMA już dopuściły trzecią dawkę preparatów przeciw Covid-19 koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna dla pacjentów o osłabionej odporności - przypomina Agencja Reutera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum