Wypłacono 2,2 mln zł za NOP-y po szczepieniu. 60 decyzji dotyczy wstrząsu anafilaktycznego

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia16 sierpnia 2022 13:24

Minęło pół roku od powstania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Przez ten czas Rzecznik Praw Pacjenta wydał łącznie 370 decyzji i przyznał w sumie 2,2 mln złotych odszkodowań z tytułu działań niepożądanych szczepionek przeciwko COVID-19.

Wypłacono 2,2 mln zł za NOP-y po szczepieniu. 60 decyzji dotyczy wstrząsu anafilaktycznego
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych funkcjonuje pół roku. Fot. PAP/Marcin Bielecki
 • Przeszło pół roku temu powstał Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
 • Od 12 lutego do Rzecznika Praw Pacjenta trafiło blisko 1 165 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego – najwięcej dotyczy osób w grupie wiekowej 61-70 lat
 • Dotychczas RPP wydał 370 decyzji, z czego 108 było pozytywnych. Średnia przyznawana kwota wyniosła 20,5 tys. złotych
 • 60 decyzji (55,6 proc.) dotyczy przypadków wstrząsu anafilaktycznego, który wymagał konieczności obserwacji pacjenta na SOR

Fundusz Kompensacyjny działa od pół roku. Najwyższe odszkodowanie to 100 tys. zł 

Jak informuje biuro Rzecznika Praw Pacjenta, zainteresowanie Funduszem Kompensacyjnym przerosło oczekiwania. Od 12 lutego do RPP wpłynęło aż 1165 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Dotyczyły one:

 • najczęściej osób w wieku 60-79 lat (26,6 proc.),
 • najrzadziej dzieci do 11 roku życia (0,4 proc.).

Do tej pory Rzecznik wydał 370 decyzji, z czego 108 było pozytywnych. Średnia kwota przyznana w ramach odszkodowania wyniosła 20,5 tys. złotych. Z kolei czterech pacjentów otrzymało świadczenie w najwyższej kwocie, czyli 100 tys. złotych, a łączna suma przyznanych świadczeń wyniosła ponad 2 mln złotych.

60 decyzji dotyczy odszkodowań za wstrząs anafilaktyczny po szczepieniu

Pozytywne decyzje o odszkodowanie zostały wydane w sprawie szczepionek:

 • Comirnaty (52,8 proc.),
 • Vaxzevria dawniej AstraZeneca (28,7 proc.),
 • Jcovden dawniej Janssen (12 proc.),
 • Spikevax dawniej Moderna (6,5 proc.).

Blisko 55,6 proc. przyznanych świadczeń dotyczy przypadków wstrząsu anafilaktycznego, który doprowadził do konieczności obserwacji pacjenta na SOR, izbie przyjęć czy też wymagał krótkiej hospitalizacji.

Jednakże porównując udział poszczególnych szczepionek w ogólnej liczbie wykonanych w Polsce szczepień to odsetki są istotnie niższe w przypadku Comirnaty, a zdecydowanie wyższe przy szczepionkach Vaxzevria i Jcovden

Pozostałe sprawy dotyczyły działań niepożądanych takich jak:

 • Zespół Guillain-Barre,
 • odczyny poszczepienne związane z zakrzepicą,
 • zapalenie mięśnia sercowego albo osierdzia,
 • małopłytkowość immunologiczna.

W powyższych wskazaniach pobyt w szpitalach trwał dłużej niż 14 dni.

Ważne zmiany w Funduszu od przyszłego roku

- Statystyki, zarówno jeśli chodzi o liczbę decyzji przyznających świadczenie kompensacyjne, jak i zgłoszonych NOP-ów, jednoznacznie potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa szczepionek. Trzeba mieć bowiem świadomość, że wykonana została dotąd ogromna liczba blisko 55,5 mln szczepień. Do poważnych działań niepożądanych dochodzi zaś bardzo rzadko. Utworzenie Funduszu jest wyrazem odpowiedzialności Państwa, które zachęca obywateli do szczepień – w interesie indywidualnym, ale też zbiorowym – powiedział RPP Bartłomiej Chmielowiec.

Warto podkreślić, że obecnie prowadzonych jest 329 postępowań. Wnioski w sprawie działań niepożądanych, które wystąpiły przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 27 stycznia 2022 roku, będzie można jeszcze składać do końca grudnia.

Natomiast już od przyszłego roku działalność Funduszu zostanie  rozszerzona o wszystkie wykonywane w Polsce szczepienia obowiązkowe. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum