• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wścieklizna ma najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Jedyna profilaktyka - szczepienia

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia29 czerwca 2021 16:29

Zachorowanie na wściekliznę wiąże się z praktycznie 100-procentową śmiertelnością. Jedyną skuteczną formę profilaktyki stanowią szczepienia, o czym warto pamiętać szczególnie przed wakacjami - zauważają specjaliści.

Ugryzienia nietoperzy można przegapić ze względu na niewielki rozmiar zębów Fot. Shutterstock
  • Według danych NIZP-PZH w Polsce od 1 stycznia do 31 maja 2021 r. styczność i narażenie na kontakt ze wścieklizną chorobą miały 1633 osoby
  • Wściekliznę cechuje najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Nie istnieje na nią żaden skuteczny lek
  • Niebezpieczeństwo stwarza nie tylko pogryzienie, ale także z pozoru niewinne polizanie przez zwierzę.

Powinniśmy o nich pamiętać nie tylko przed podróżą - według danych NIZP-PZH w Polsce od 1 stycznia do 31 maja 2021r. styczność i narażenie na kontakt z tą chorobą miały 1633 osoby.

Wścieklizna jest jedną z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych. Cechuje ją najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Co więcej, na wściekliznę nie istnieje żaden skuteczny lek. Jedynym ratunkiem przy podejrzeniu zarażenia wirusem wścieklizny jest jak najszybsze podanie surowicy i wykonanie serii szczepień.

Komu zaleca się szczepienia przede wszystkim?

Wirus wścieklizny znajduje się w ślinie zainfekowanych zwierząt. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt śliny z błonami śluzowymi, spojówkami lub uszkodzoną skórą człowieka. Warto przy tym pamiętać, że niebezpieczeństwo stwarza nie tylko pogryzienie, ale także z pozoru niewinne polizanie przez zwierzę.

- Rezerwuarem wirusa wścieklizny są zwierzęta dzikie wolno żyjące, głównie: lisy, wiewiórki, jeże, nietoperze, sarny lub udomowione, przypadkowo zarażone wścieklizną (np. krowy, psy, koty) - wyjaśnia lek. med. Mariola Malicka, internista z Centrum Medycznego Damiana w rozmowie z www.zaszczepsiewiedza.pl

Drobne gryzonie nie odgrywają roli w przenoszeniu wścieklizny na człowieka i w związku z tym pokąsanie przez mysz, szczura, czy chomika nie stanowi wskazań do szczepień przeciw wściekliźnie.

Szczepienia są zalecane określonym grupom osób szczególnie narażonych na kontakt z chorym zwierzęciem: weterynarzom, leśnikom, pracownikom zoo, grotołazom i osobom zawodowo zajmującym się diagnostyką wścieklizny u zwierząt.

90 proc. przypadków to ugryzienie przez psa

Okres wylęgania wścieklizny trwa od 20 do 90 dni - to kluczowy czas, w którym chorobę można jeszcze zatrzymać za pomocą szczepień. Ludwik Pasteur, wynalazca szczepionki przeciwko wściekliźnie, porównał ten proces do wyścigu: „po drodze do miasta zwanego Mózg jedzie wóz z infekcją wścieklizny. Jeśli dojedzie, człowiek umrze. Można tylko posłać za wozem z infekcją jakiś szybszy wóz ratunkowy, który wyprzedzi tamten i zatrzyma się w poprzek drogi”.

Aż 90% przypadków wścieklizny u ludzi spowodowane jest ugryzieniem psa, jednak chorobę przenoszą także ssaki leśne i np. nietoperze, których ugryzienia łatwo przegapić ze względu na niewielki rozmiar zębów. Z tego powodu szczepienie przeciwko wściekliźnie przed podróżą jest fundamentalnie ważne.

Jak zaplanować szczepienia?

Na konsultację w sprawie szczepień ochronnych przed wyjazdem najlepiej zgłosić się miesiąc lub dwa wcześniej. Wskazania do szczepień ustala się w oparciu o sytuację zdrowotną na świecie, a to oznacza, że rekomendacje dla podróżnych sprzed roku lub kilku lat mogą być nieaktualne.

- Wizyta w Poradni Medycyny Podróży, Medycyny Tropikalnej lub Punkcie Szczepień powinna odbyć się 6-8 tygodni przed wyjazdem - zaznacza dr Anna Kuna z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni w rozmowie z Zaszczep się wiedzą.

- Wystarczy to na zaplanowanie odpowiedniego zestawu szczepionek, ich podzielenie na 2 lub 3 grupy, jeśli byłoby ich więcej, oraz na wykształcenie odporności u podróżnika, czyli wytworzenie ochronnych przeciwciał. Do lekarza warto zabrać dokładny plan podróży, jeśli znany jest przed wyjazdem, włącznie z ewentualnym tranzytem przez różne kraje. Warto także przechowywać zaświadczenia o przebytych szczepieniach, ponieważ niektóre z nich wymagają po pewnym czasie tzw. boosterów, czyli dawek przypominających - dodaje dr Kuna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum