PAP/Rynek Zdrowia | 17-01-2021 20:01

Wrocław: w USK podano pacjentom drugą dawkę szczepionki

42 pacjentów przyjęło z grupy zero w niedzielę (17 stycznia) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu drugą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Ten największy szpital w regionie w przyszłym tygodniu będzie szczepił pensjonariuszy DPS-ów oraz osoby, które otrzymały wcześnie pierwszą dawkę szczepionki.

Fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej (zdjęcie ilustracyjne)

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego we Wrocławiu Monika Kowalska powiedziała, że w niedzielę drugą dawkę szczepionki podano 42 osobom. - W kolejnych dniach drugą dawkę przyjmie następne 100 osób - powiedziała Kowalska.

Dodała, że w najbliższym tygodniu szczepione będą w USK tylko osoby, które otrzymały wcześniej pierwszą dawkę oraz podopieczni domów pomocy społecznej. - Na prośbę Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych przekładamy natomiast na inny termin szczepienia osób z tzw. grupy zero, które miały przyjąć pierwszą dawkę - dodał rzeczniczka.

Zmiany w planie szczepień w USK związane są z tymczasowym zmniejszeniem przez firmę Pfizer dostaw preparatu do Unii Europejskiej.

W USK, który jest największym szpitalem na Dolnym Śląsku, do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 13 tys. pacjentów z grupy zero.

Kowalska wskazała, że szpital w poniedziałek oczekuje na informacje dotyczące dostępności szczepionek, co - jak podkreśliła - pozwoli złożyć zamówienie na preparat i zaplanować dalszy plan szczepień.

Piotr Doczekalski (PAP)