• PARTNER SERWISUpartner serwisu

"Wolność wyboru" w sprawie szczepień tematem kampanii wyborczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 13:39

Konfederacja Wolność i Niepodległość opowiedziała się przeciwko przymusowemu szczepieniu dzieci i pozostawieniu tej decyzji rodzicom. Liderzy Konfederacji podkreślili, że nie wypowiadają się w sprawie "skuteczności jakichkolwiek terapii", natomiast opowiadają się za "wolnością wyboru".

"Wolność wyboru" w sprawie szczepień tematem kampanii wyborczej
Polska jest krajem, który "wymusza szczepienia, ale nie przewiduje odszkodowań za powikłania poszczepienne, chociaż takie fundusze funkcjonują od lat 60. w 14 krajach Europy". Fot. Shutterstock

- Jeżeli państwo może nam dzieci szczepić, to jutro może nam dzieci zabić. Tu chodzi o sprawy podstawowe, o to, czym różni się człowiek od bydlęcia. Bydlę można zaszczepić bez pytania go o zgodę, a człowieka nie. I dzieci należą do rodziców - oświadczył prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke podczas piątkowej ( 6 września) konferencji prasowej w Sejmie.

Liderka Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP Justyna Socha przypomniała, że organizacja zawarła z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość porozumienie, na podstawie którego osoby reprezentujące ruch startują w wyborach do Sejmu z większości okręgów wyborczych z siódmego miejsca na listach. Ona sama startuje z "siódemki" w Poznaniu.

- Są to czasem rodzice dzieci poszkodowanych na skutek wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych - podkreśliła. Socha stwierdziła, że Polska jest krajem, który "wymusza szczepienia, ale nie przewiduje odszkodowań za powikłania poszczepienne, chociaż takie fundusze funkcjonują od lat 60. w 14 krajach Europy". Zwróciła też uwagę, że 20 państw europejskich "nie wymusza szczepień, które są tam dobrowolne".

- Na naszych listach są też osoby o zawodzie medycznym, są zarówno rodzice, jak i dziadkowie. Nasze postulaty są opisane w projekcie obywatelskim, który miałam przyjemność przestawiać w zeszłym roku Sejmowi. Został on jednak odrzucony. Teraz łącznie z kampanią wyborczą zbieramy też podpisy pod projektem o nazwie "Bezpieczne szczepienia" - powiedziała Socha.

Podkreśliła, że działacze STOP NOP nie są antyszczepionkowcami. - Jesteśmy za rodziną, za dziećmi za przejrzystością rządu, za badaniami, za nauką, za bezpieczeństwem polskich dzieci - oświadczyła.

Piotr Jawornik, który startuje z łódzkiej listy Konfederacji, dodał, że "zdrowe życie" jest jednym z punktów programowych Konfederacji, który reprezentuje także postulaty STOP NOP, o które ruch zabiega od wielu lat.

- Zdrowe życie, to zwiększenie kontroli nad bezpieczeństwem żywności na co zwróciła ostatnio uwagę Najwyższa Izba Kontroli, to zwiększenie nadzoru kontroli nad produktami farmaceutycznymi to zwiększenie kontroli nad szczepieniami - podkreślił Jawornik.

Reżyser i publicysta Grzegorz Braun oświadczył, że Konfederacja "z dumą i radością wita na swoich listach tych, którzy od lat opowiadają się za wolnością wyboru w dziedzinie terapii medycznych, środków farmaceutycznych".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum