• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wojewoda lubuski o użyciu szczepionek z przerwanego łańcucha chłodniczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2018 15:35

Szczepionki z przerwanego łańcucha chłodniczego nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia osób, które je otrzymały - przypomniał we wtorek (6 lutego) na briefingu prasowym w Gorzowie Wlkp. wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

- Kilkugodzinne czy kilkunastogodzinne przerwanie łańcucha chłodniczego nie ma większego wpływu na jakość szczepionek - zapewniał wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Fot. Shutterstock

- W związku z tym też chcę uspokoić wszystkich tych, którzy się martwią, czy te szczepionki nie miały jakiegoś wpływu na zdrowie tych, którzy je przyjęli, że takiej sytuacji nie ma - powiedział Dajczak.

Przyznał, że "ewidentnie" zostały złamane procedury dotyczące przechowywania tych preparatów. Nie podał informacji o podmiotach, w których stwierdzono złamanie tych zasad.

Wojewoda mówił wcześniej, że z opinii ws. zasad przechowywania szczepionek, jaką otrzymał, wynika jednoznacznie, że kilkugodzinne czy kilkunastogodzinne przerwanie łańcucha chłodniczego nie ma większego wpływu na jakość szczepionek, a na pewno nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia tych, którzy je otrzymali.

- Ma to wpływ jedynie na to, że ten okres, do którego szczepionki są dobre do użycia, czyli okres kilkuletni, jest skracany do kilku miesięcy - dodał Dajczak.

Podczas briefingu zaznaczył, że kontrole przeprowadzone przez służby wojewody, inspekcję sanitarną i farmaceutyczną po przejściu huraganu miały na celu kontrolę użycia szczepionek, a przez to podniesienie poziomu bezpieczeństwa i zapobieganie takim sytuacjom na przyszłość.

- To jest ewidentne, że te procedury zostały złamane, kiedy te szczepionki zostały przekazane do użycia. W związku z tym te kontrole, które zostały przeprowadzone, potwierdziły te fakty. Zgromadzony materiał nie pozostawił mi innej możliwości, jak tylko skierowania sprawy do prokuratury w celu wyjaśnienia tej sytuacji - powiedział Dajczak.

Wojewoda mówił, że w związku z tym nie będzie podawał nazw podmiotów medycznych, których sprawa dotyczy. Przekazał, że do złamania procedur doszło głównie na południu województwa, gdzie awarie energetyczne wywołane huraganem były największe, ale nie tylko tam.

- Jest to 10 jednostek - POZ-ów, szpitali, które na tej liście są. Tak jak powiedziałem, skierowaliśmy to do prokuratury, w związku z tym na dzisiaj takich informacji upubliczniać nie będziemy - powiedział Dajczak.

Pytany o liczbę podanych szczepionek z tzw. przerwanego łańcucha chłodniczego przekazał, że może podać jedynie dane dotyczące tzw. szczepień obowiązkowych dzieci.

- To jest liczba 448 szczepień - powiedział wojewoda lubuski.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech zapewnił w poniedziałek, że szczepionki są bezpieczne, nawet jeśli były przechowywane w wyższej niż zalecana temperaturze. Ocenił, że służby sanitarne i farmaceutyczne "zadziałały odpowiednio" i kontrolowały przychodnie, w których były przerwy w dostawach prądu.

W poniedziałek (5 lutego) "Dziennik Gazeta Prawna" napisał o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane, ponieważ były przechowywane w niewłaściwej temperaturze (gazeta podała, że najczęściej takie sytuacje mają miejsce po burzach i wichurach, kiedy następują przerwy w dostawie prądu; ostatni przypadek, który powinien doprowadzić do utylizacji szczepionek, miał miejsce po załamaniu się pogody w woj. lubuskim w październiku 2017 r.).

Według "DGP" takich przypadków jest co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Problem dotyczył m.in. szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom, gruźlicy i ospie wietrznej.

W poniedziałek Prokuratura Krajowa poinformowała PAP, że w związku z informacjami o szczepionkach przechowywanych w niewłaściwych warunkach zostanie wszczęte śledztwo dotyczące narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Sprawa trafi do wydziału ds. błędów medycznych Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum