Włoski komisarz ds. pandemii krytykuje Pfizera za opóźnienie w dostawie szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 07:31

Rządowy włoski komisarz do spraw pandemii Domenico Arcuri skrytykował w poniedziałek koncern Pfizer, który opóźnił dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi po tym, jak wcześniej poinformował, że następny transport będzie mniejszy o 165 tysięcy dawek.

Włoski komisarz ds. pandemii krytykuje Pfizera za opóźnienie w dostawie szczepionek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To dalsze niebywałe opóźnienie - tak Arcuri cytowany przez Ansę odniósł się do kolejnej zmiany w programie dostaw szczepionki do Włoch.

W poniedziałek (18 stycznia) przekazano 103 tysiące dawek z 397 tysięcy przewidzianych na ten tydzień.

We wtorek ma dotrzeć transport ponad 53 tysięcy dawek, a w środę pozostałych 241 tysięcy.

Biuro nadzwyczajnego komisarza, odpowiedzialnego za kampanię szczepień, otrzymało tę informację od koncernu z wyjaśnieniem, że opóźnienie wynika z nowego planu dystrybucji w przyszłych tygodniach.

Na wtorek zapowiedziano naradę Arcuriego z władzami regionów, w trakcie której ma zostać omówiona propozycja "mechanizmu solidarności". Zgodnie z nim te regiony, które mają większe zapasy w magazynach, przekazałyby ich część tym, gdzie jest ich mniej i gdzie zaczyna się podawanie drugiej dawki szczepionki.

Polemika zaczęła się już w niedzielę, gdy okazało się, że koncern Pfizer zmniejszył o 165 tys. liczbę dawek szczepionki przeciw Covid-19, która w tym tygodniu będzie dostarczona do Włoch. Planowaną liczbę 562 tys. zredukowano o 29 procent.

W wydanym komunikacie biuro komisarza podkreśliło, że decyzja producenta była "jednostronna" i została ogłoszona "bez uprzedzenia".

Ponadto według Arcuriego firma "jednostronnie redystrybuowała dawki, które mają zostać dostarczone do 293 punktów szczepień".

- Arbitralna dystrybucja, postanowiona przez firmę, która nie została wspólnie uzgodniona ani zakomunikowana urzędowi komisarza, doprowadzi do asymetrii między poszczególnymi regionami, z różnym stopniem redukcji dostaw - wyjaśniono w nocie.

We Włoszech zaszczepiono dotąd ponad 1,2 mln osób. W niektórych regionach już trwa podawanie drugiej dawki.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum