Włochy: wzrost liczby zgonów z powodu powikłań pogrypowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2015 09:11

Setki osób zmarły w ostatnich miesiącach we Włoszech z powodu powikłań pogrypowych, ponieważ się nie zaszczepiły - szacuje krajowy Instytut Służby Zdrowia. W tym roku w wyniku paniki z powodu szczepionki zdecydowało się na nią o 25-30 proc. ludzi mniej.

Włochy: wzrost liczby zgonów z powodu powikłań pogrypowych
Fot. Archiwum

Wraz z zakończeniem tegorocznego sezonu grypowego, który okazał się trudniejszy niż zwykle (zachorowało blisko 6 milionów Włochów) Instytut Służby Zdrowia dokonał pierwszego bilansu.

Najbardziej zaważyła na przebiegu grypy panika na początku szczytu zachorowań, gdy media poinformowały o śmierci ponad 20 seniorów cierpiących na różne inne schorzenia, którzy zaszczepili się przeciwko grypie. Doprowadziło to do wycofania dużych partii szczepionek i czasowego wstrzymania szczepień.

Szczegółowe analizy szczepionek wykluczyły jednak możliwość ich szkodliwego działania. Specjaliści zapewnili, że istniała jedynie zbieżność czasowa pomiędzy przyjęciem szczepionki i zgonami starszych, poważnie chorych pacjentów. Nie było natomiast - jak wyjaśniono - związku przyczynowo-skutkowego.

Panika jednak utrzymywała się dłuższy czas i mimo licznych apeli Ministerstwa Zdrowia, kierowanych zwłaszcza do osób z grupy największego ryzyka, a więc starszych i chorych, by zaszczepiły się przeciwko grypie, tegoroczna kampania zakończyła się fiaskiem.

Przedstawiciele Instytutu wyjaśnili, że mówią o setkach osób, które zmarły dlatego, że się nie zaszczepiły: tym roku, właśnie z powodu paniki, zanotowano o kilkaset zgonów więcej niż zazwyczaj w sezonie grypowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum