×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Włochy: od 10 marca przyjęcie do żłobka i przedszkola uzależnione od zaszczepienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 lutego 2018 15:42

Co najmniej 560 tys. dzieci we Włoszech nie zostało zaszczepionych - podają media. Zgodnie z ustawą, która wprowadziła 10 obowiązkowych szczepień jako warunek zapisu do żłobków, przedszkoli i szkół, rodzice do 10 marca mają czas na uregulowanie tej sytuacji.

Włochy: od 10 marca przyjęcie do żłobka i przedszkola uzależnione od zaszczepienia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli dzieci nie zostaną zaszczepione, mogą zostać wypisane ze żłobków i przedszkoli, a rodzicom za niewywiązanie się z obowiązku szczepień grożą kary w wysokości od 100 do 500 euro.

Ustawa, która weszła w życie w zeszłym roku z inicjatywy rządu Paolo Gentiloniego, wprowadziła obowiązkowe szczepienia przeciwko polio, błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, krztuścowi, odrze, różyczce, ospie, śwince i bakterii pałeczka hemofilna typu B.

Obowiązkowe szczepienia muszą przejść wszystkie dzieci w wieku do 6 lat zapisane do żłobków, przedszkoli i szkół.

Zgodnie z wyznaczonym kalendarzem do 10 marca ich rodzice muszą złożyć w tych placówkach zaświadczenia o wykonanych szczepieniach lub przedstawić dokument potwierdzający wyznaczony na później termin ich wykonania. Na najbliższe tygodnie brakuje miejsc w wielu przychodniach.

Rzymski dziennik "Il Messaggero" pisze w poniedziałek, że trwa walka z czasem, by zdążyć w tym terminie. Wszystkie placówki medyczne, specjalizujące się w profilaktyce szczepień przeżywają oblężenie.

Gazeta zauważa, że jest też grupa rodziców, którzy nie zamierzają zastosować się do tych przepisów. Po 10 marca rodzice ci będą wzywani do placówek oświatowych.

Kwestia obowiązkowych szczepień jest jednym z tematów kampanii przed wyborami parlamentarnymi 4 marca. Przeciwko ustawie w obecnym kształcie, nakładającej obowiązek podania 10 preparatów, opowiada się antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, a także prawicowa Liga Północna.

PAP - Sylwia Wysocka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum