Włochy: niezaszczepione dzieci nie będą przyjęte do żłobków i przedszkoli

Autor: Sylwia Wysocka (PAP)/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2017 15:48

Dzieci we Włoszech, które nie przeszły obowiązkowych szczepień, nie zostaną zapisane do żłobków i przedszkoli - przypomniał w czwartek (17 sierpnia) resort zdrowia, wyjaśniając w okólniku konsekwencje lipcowej ustawy o wprowadzeniu 10 obowiązkowych szczepień.

Włochy: niezaszczepione dzieci nie będą przyjęte do żłobków i przedszkoli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W rozporządzeniu, w którym dokonano interpretacji nowych przepisów podkreśla się, że niezaszczepione dzieci nie będą mogły chodzić ani do prywatnych, ani państwowych żłobków i przedszkoli, nawet jeśli ich rodzice zapłacą przewidzianą w ustawie karę za niedopełnienie obowiązku szczepienia. Grzywna ta wynosi do 500 euro.

Zakaz przyjmowania zapisów bez obowiązkowych szczepień nie dotyczy natomiast szkół - ogłosił resort zdrowia.

Ponadto ministerstwo zarządziło, że dzieci, których nie można szczepić z powodu stanu ich zdrowia, będą zapisywane do klas, w których są wyłącznie zaszczepieni uczniowie. Na dyrekcje szkół nałożono obowiązek zawiadamiania oddziałów służby zdrowia o istnieniu klas, w których jest więcej niż dwóch niezaszczepionych uczniów.

Ustawa wprowadza 10 obowiązkowych szczepień dla dzieci w wieku do 6 lat: przeciwko polio, dyfterytowi, tężcowi, zapaleniu wątroby typu B, krztuścowi, pałeczce hemofilnej typu B, odrze, różyczce, ospie wietrznej i śwince.

Nowe prawo przygotowano i przyjęto w okresie rekordowych zachorowań na odrę, które wiąże się ze spadkiem szczepień w ostatnich latach z powodu rosnącego we Włoszech sceptycyzmu co do sensu tej profilaktyki i aktywności tzw. ruchów antyszczepionkowych.

Najnowsza decyzja rządu wywołała protesty i demonstracje przeciwników szczepionek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum