• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Włochy: antyszczepionkowcy ukarani grzywną za fake news

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2018 08:25

Sąd w Modenie na północy Włoch wymierzył pierwszą karę dotyczącą tzw. ruchów antyszczepionkowych. Za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, jednej z działaczek wymierzono grzywnę w wysokości 400 euro.

Działaczce ruchu antyszczepionkowego wymierzono grzywnę w wysokości 400 euro. Fot. JT/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Włoski dziennik La Repubblica podał, że przedstawicielka jednego z ruchów antyszczepionkowych została ukarana za ''wywołanie alarmu'', za jaki uznano zlecone przez nią w lutym rozwieszenie w Modenie plakatów o wymiarach 6x3 metry, na których widniał napis: "Nie spekulujcie na zdrowiu dzieci! Chcemy prawdy na temat szczepień. 21658 poszkodowanych w latach 2014-2016 według danych Włoskiej Agencji ds. Leków".

Z inicjatywą rozwieszenia tych plakatów wystąpiły dwa stowarzyszenia: Ruch Ludzkiego Oporu oraz Sprzeciw Rodziców z Emilii-Romanii. Uczyniły tak kilka miesięcy po wprowadzeniu przez poprzedni rząd 10 obowiązkowych szczepień jako warunku zapisu do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych - podaje Radio Zet. 

Okazało się jednak, że liczba podana na plakatach - i przypisywana na nich rządowej agencji ds. leków - nie była prawdziwa. Odnosiła się do wszystkich zasygnalizowanych podejrzanych lub budzących wątpliwości reakcji po szczepieniach, a nie do tego, ile dzieci zostało faktycznie poszkodowanych w ich rezultacie.

Więcej: www.radiozet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum