• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Włochy: Wzrost zakażeń wśród medyków zaszczepionych zimą. Trzecia dawka szczepionki będzie dla wszystkich?

Autor: PAP • Źródło: PAP26 października 2021 06:44

Włochy. Rośnie liczba przypadków Covid-19 wśród pracowników służby zdrowia zaszczepionych ponad 8 miesięcy temu. Rozważa się udostępnienie trzeciej dawki szczepionki wszystkim chetnym.

Podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko wybranym grupom, to prawdopodobny scenariusz. Fot. MikeDotta / Shutterstock.com
  • We Włoszech rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników służby zdrowia
  • Mowa o osobach, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19 ponad 8 miesięcy temu
  • Za prawdopodobny scenariusz uważa się podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko grupom większego ryzyka

3,6 proc. wszystkich infekcji wśród pracowników ochrony zdrowia

Dziennik "Corriere della Sera" przytacza we wtorek najnowsze dane krajowego Instytutu Służby Zdrowia, zgodnie z którymi zakażeni koronawirusem lekarze i personel pielęgniarski oraz inne osoby pracujące w placówkach służby zdrowia stanowią obecnie 3,6 procent wszystkich zainfekowanych. W ciągu ostatniego miesiąca takich przypadków było ponad 1400. To osoby, które w większości zaszczepiły się na początku roku.

Jak dodaje gazeta, ten sygnał powinien nakłonić do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki tych, którzy zaszczepili się na początku kampanii zimą i pracują w miejscach, gdzie występuje wyższe ryzyko zakażenia.

W artykule podaje się przykład 53-letniego ordynatora kardiochirurgii z Turynu, u którego wykryto zakażenie 8 miesięcy po przyjęciu przez niego drugiej dawki preparatu. Infekcję przeszedł dość łagodnie mając przez dwie doby typowe objawy grypowe, ale bez gorączki. Po 17 dniach test dał negatywny wynik.

- Gdybym nie był zaszczepiony, byłoby gorzej - stwierdził doktor Paolo Centofanti.

Trzecia dawka dla wszystkich to prawdopodobny scenariusz

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest ponad 82 procent ludności. Obecnie trwa podawanie trzeciej dawki osobom o obniżonej odporności, ludziom starszym i pracownikom służby zdrowia.

Gazeta przytacza słowa szefa Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro, który powiedział, że podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko wybranym grupom ludności, jest "prawdopodobnym scenariuszem".

Czytaj też: Naukowcy: Covid uszkadza naczynia w mózgu. Czym grozi ten proces?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum