Włochy: Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia w sprawie piątej dawki szczepionki przeciwko Covid-19

Autor: • Źródło: PAP18 października 2022 15:50

Włoskie Ministerstwo Zdrowia wydało już zalecenia dotyczące piątej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Resort rekomenduje, by osoby w wieku ponad 80 lat, a także przebywające w domach opieki i ponad 60-letnie chore i z osłabioną odpornością zaszczepiły się 120 dni po przyjęciu czwartej dawki.

Włochy: Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia w sprawie piątej dawki szczepionki przeciwko Covid-19
Są rekomendacje włoskiego Ministerstwa Zdrowia w sprawie piątej dawki szczepionki. Fot. Shutterstock

Czwarta dawka zalecana jest we Włoszech wszystkim osobom, mającym ponad 60 lat i chorym w każdym wieku.

Według opublikowanych danych podawaną obecnie czwartą dawkę przyjęło ponad 19 proc. wszystkich tych, które się do niej kwalifikują. To około 6 proc. całej populacji kraju.

W wydanym we wtorek okólniku Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że notuje się wzrost zakażeń wirusem Sars-CoV-2 oraz wskaźnika jego zakaźności, który jest wyższy niż pułap epidemii. Dlatego, jak zaznaczono, konieczne jest dalsze wzmocnienie ochrony przeciwko ciężkim formom Covid-19 i poszanowanie zasad najwyższej prewencji.

Codziennie notuje się po kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń. Ostatniej doby zmarły 93 osoby, które miały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Resort rekomendował podanie piątej dawki szczepionki po trzech miesiącach od czwartej osobom, które znajdują się w grupie ryzyka: powyżej 80 lat, pacjentom w domach opieki i chorym w wieku ponad 60 lat.

Ponadto zaapelowano do obywateli o rozważenie możliwości jednoczesnego przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19 i grypie.

Wcześniej eksperci przedstawili prognozy, według których tegoroczny sezon grypowy może być znacznie cięższy od poprzednich, a liczba przypadków zachorowań wyniesie od 6 do 7 milionów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum