• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Włochy. Pracownikom niezaszczepionym przeciw COVID-19 grożą surowe kary. Mowa nawet o 6 tys. euro

Autor: PAP • Źródło: PAP13 października 2021 06:49

Pracownicy, którzy nie wylegitymują się w miejscu pracy tzw. Green Pass, będą musieli zapłacić nawet 1,5 tys. euro. Kara - ale o 500 euro niższa - obejmie również pracodawców, którzy nie przeprowadzą kontroli.

Pracownicy mogą sporo zapłacić za testowanie się pod kątem COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Około 500 euro zapłacą do końca roku za testy osoby pracujące we Włoszech, które nie chcą się zaszczepić przeciwko Covid-19
  • Koszt ten może wzrosnąć nawet do 6 tys. euro, bo tyle mogą stracić antyszczepionkowcy
  • Poinformował o tym w środę włoski dziennik "La Repubblica"

Od piątku na mocy decyzji rządu Mario Draghiego we wszystkich miejscach pracy w kraju, także w sektorze prywatnym, obowiązywać będzie wymóg posiadania przepustki sanitarnej, wystawianej na podstawie szczepienia, wyleczenia z koronawirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

Co grozi niezaszczepionemu pracownikowi?

Pracownik, który przybędzie do miejsca pracy bez tzw. Green Pass podlegać będzie karze od 600 do 1500 euro. Pracodawcy za brak kontroli przepustek grozi kara od 400 do 1000 euro.

Osoby niezaszczepione z własnej woli, a z nie z powodu przeciwskazań medycznych, będą musiały wykonywać testy na obecność koronawirusa nawet trzy razy w tygodniu. Cena testu to 15 euro. Kwotę tę należy pomnożyć przez 11 tygodni, jakie upłyną do końca roku, gdy być może wygaśnie obowiązek posiadania przepustki, jeśli dojdzie do poprawy sytuacji epidemiologicznej.

To zaś oznacza, że wielu pracowników, w zależności od grafiku i zmian, zapłaci za testy około 500 euro - pisze "La Repubblica".

Utrata "trzynastki" i zarobków za dni nieobecności w pracy

Jeśli przeciwnik szczepień nie podporządkuje się temu nakazowi, narazi się na utratę zarobków za dni nieobecności w pracy, a także trzynastej pensji i różnych dodatków, w tym na przykład bonów stołówkowych. To średnio 6 tys. euro do końca grudnia - podaje "La Repubblica".

Według prasy przepustki Covid-19 nie ma nadal około 3,5 miliona zatrudnionych osób. Mimo apeli niektórych środowisk nie wprowadzono bezpłatnych testów w związku z wejściem w życie obowiązku posiadania takiego dokumentu.

We Włoszech proces szczepienia przeciwko Covid-19 zakończyło ponad 80 proc. ludności.

Szczepienia pracowników w Polsce. Zobacz: 

Niezaszczepieni pracownicy a zmiany w prawie pracy. Nie zwalniać, wysyłać na bezpłatne urlopy

Od kiedy weryfikacja szczepień w pracy? Niedzielski: przepisy są już gotowe

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum