Włochy: Ministerstwo Zdrowia: 2 mln osób po czwartej dawce szczepionki przeciwko Covid-19

Autor: • Źródło: PAP14 sierpnia 2022 21:13

Dwa miliony osób we Włoszech otrzymały już czwartą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 - podało Ministerstwo Zdrowia. To ludzie o obniżonej odporności oraz w wieku powyżej 60 lat. Eksperci podkreślają jednak, że to za mało i ostrzegają przed spodziewaną jesienną falą zakażeń.

Włochy: Ministerstwo Zdrowia: 2 mln osób po czwartej dawce szczepionki przeciwko Covid-19
Dwa miliony osób przylęło już czwartą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Fot. Shutterstock
  • 2 mln osób we Włoszech zostało zaczepionych czwartą dawką szczepinki przeciw COVID-19
  • Zdaniem wirusologa profesora Fabrizio Pregliasco z uniwersytetu w Mediolanie 2 mln podanych dawek to mało, bo w tej grupie kwalifikującej się do niej jest około 8 mln osób
  • Minionej doby zarejestrowano we Włoszech prawie 20 tys. nowych zakażeń i 78 zgonów - podało włoskie Ministerstwo Zdrowia

Fałszywe przekonanie, że Sars-Cov-2 jest banalnym wirusem

Osoby starsze i osłabione są bardzo narażone także podczas obecnej, słabnącej już fali pandemicznej - ostrzegają wirusolodzy i apelują o szybkie przyjęcie drugiej dawki przypominającej.

Zdaniem cytowanego przez Ansę wirusologa profesora Fabrizio Pregliasco z uniwersytetu w Mediolanie 2 mln podanych dawek to mało, bo w tej grupie kwalifikującej się do niej jest około 8 mln osób.

Ta niska liczba zaszczepionych czwartą dawką, wyjaśnił, to efekt błędnego przekonania, że SARS‑CoV‑2 stał się "banalnym" wirusem, powodującym przeziębienie, a poza tym, że dostępna obecnie szczepionka jest już nieaktualna i zatem niepotrzebna.

"Przeciwnie - ocenił - szczepionka jest tym potrzebniejsza teraz".

"Wkrótce będziemy mieli uaktualnione szczepionki przeciwko krążącym wariantom, jak to jest w przypadku corocznej szczepionki antygrypowej, ale należy powtórzyć, że obecne preparaty są w stanie wzmocnić reakcję immunologiczną przeciwko obecnym odmianom" wirusa - oświadczył prof. Pregliasco.

Czwarta fala nie odpuszcza

Przestrzegł przed obniżaniem czujności, bo wirus krąży, a liczba przypadków jest - według niego - faktycznie zaniżona. Dowodzi tego - jego zdaniem - liczba kilkudziesięciu zgonów dziennie, zwłaszcza wśród osób najsłabszych.

"Obecna czwarta fala pandemiczna maleje, ale musimy przygotować się na jesień, przewidując zapewne nowy wzrost liczby przypadków i to w połączeniu z wirusem grypy" - wskazał wirusolog.

Minionej doby zarejestrowano we Włoszech prawie 20 tys. nowych zakażeń i 78 zgonów - podało Ministerstwo Zdrowia.

Według danych rządu co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 91,5 proc. ludności kraju w wieku powyżej 12 lat. Po dwóch dawkach jest 90 proc. mieszkańców w tym wieku, a po trzech - 83 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum