Wlk.Brytania: będzie powszechne szczepienie przeciw rotawirusom

Autor: RZ,Szczepienie.info/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2013 10:39

Od lipca br. brytyjskie dzieci są szczepione przeciw rotawirusom. Program szczepień ochronnych ma zmniejszyć liczbę hospitalizacji wśród dzieci spowodowanych tym wirusem. Rocznie w Wlk. Brytanii z powodu rotawirusów do szpitali trafia ok. 14 tys. dzieci.

Wlk.Brytania: będzie powszechne szczepienie przeciw rotawirusom

Szczepionka będzie podawana dzieciom powyżej 2 miesiąca życia w postaci dwóch dawek w odstępie czterech tygodni. Obie dawki będą podane zanim dziecko osiągnie 16 tygodni. Szczepionka będzie podawana jednocześnie z innymi szczepionkami.

Szczepionka przeciw rotawirusom chroni przed zapaleniem żołądka i jelit spowodowanym zakażeniem rotawirusami.

W Polsce szczepionka mimo apeli lekarzy nie jest refundowana. Specjaliści jednak podkreślają, że najlepszy sposób na ograniczenie uciążliwych zakażeń rotawirusem, także w szpitalach, to powszechne szczepienia niemowląt.

Jak mówił nam wcześniej dr Paweł Grzesiowski, prezes fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń" leczenie dziecka, które trafia do szpitala z ostrym zapaleniem żołądka i jelit spowodowanym przez rotawirusy wymaga szczególnych środków ostrożności. W stolcu chorego są miliony cząsteczek wirusa, a do zakażenia wystarczy ich 10 do 100. Jedno dziecko może zakazić cały oddział, trzeba więc stosować specjalne procedury izolacji.

Zwalczanie rotawirusa jest trudne - nie ma otoczki i składa się niemal wyłącznie z nici DNA, toteż nie boi się wody i mydła. Na suchych powierzchniach może przez wiele dni pozostawać aktywny. Nawet spirytus niszczy rotawirusa dopiero po minucie, nie wystarczy więc szybko przetrzeć nim dłonie po zbadaniu chorego dziecka.

W Polsce dochodzi rocznie do 22 tys. zakażeń rotawirusowych, wymagających pobytu w szpitalu i 172 tys. wymagających porad ambulatoryjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum