• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wkrótce nowa szczepionka przeciw Covid-19? Sanofi: nasz preparat jest skuteczny i bezpieczny

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia17 maja 2021 13:01

Firma Sanofi poinformowała, że próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną na jej szczepionkę przeciwko Covid-19 u dorosłych ze wszystkich grup wiekowych.

Wkrótce nowa szczepionka przeciw Covid-19? Sanofi: nasz preparat jest skuteczny i bezpieczny
Podawany w dwóch dawkach preparat jest szczepionką opartą na rekombinowanym białku Fot. Shutterstock
  • Preparat powstał we współpracy francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline
  • W badaniach klinicznych wykazano, że poziom wytworzonych przeciwciał był porównywalny z tym obserwowanym u osób, które przechorowały Covid-19
  • Nie stwierdzono żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu.

Wstępne wyniki badań klinicznych drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach szczepionki przeciwko Covid-19 francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline potwierdziły wysoką skuteczność preparatu - przekazało Sanofi w poniedziałek.

Silna odpowiedź, duży potencjał

Próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych. Poziom wytworzonych przeciwciał był porównywalny z tym obserwowanym u osób, które przechorowały Covid-19 - napisano w komunikacie. Nie stwierdzono także żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu.

Dodano, że jedna dawka szczepionki wywołała wysoki poziom przeciwciał u osób, które wcześniej przeszły infekcję, co sugeruje duży potencjał rozwoju tej substancji jako szczepionki przypominającej.

Jak informował wcześniej Sanofi, w przeciwieństwie do szczepionki opracowanej przez amerykańską firmę Pfizer i we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, która jest obecnie w czołówce, jeśli chodzi o skuteczność, ale wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze (-70 stopni Celsjusza), "nasza szczepionka będzie jak szczepionka przeciwko grypie, można ją umieścić w lodówce".

Koncern zaznaczał, że konieczność transportu szczepionki Pfizera w bardzo niskiej temperaturze może stworzyć wiele przeszkód w dostarczeniu jej do wszystkich potrzebujących.

Późno, ale skutecznie?

W trwających od 22 lutego badaniach wzięło udział 722 ochotników. W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć trzecia faza testów klinicznych, w których weźmie udział ponad 35 tys. osób w kilku krajach świata.

Podawany w dwóch dawkach preparat jest szczepionką opartą na rekombinowanym białku. Prace nad substancją są opóźnione w stosunku do pierwotnych planów. W grudniu 2020 roku Sanofi ogłosił, że rozwijana przez niego wraz z GSK szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku. Firma pracuje także nad drugim projektem szczepionki przeciwko Covid-19.

W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek UE zamówiła 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum