• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2018 20:30

Ruchu antyszczepionkowe są nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla zdrowia dzieci i dla zdrowia publicznego - ostrzegają lekarze obradujący w Wiśle na XVIII Kongresie Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe. Fot. Shutterstock

W czasie sobotniej konferencji i dyskusji na temat skutecznych form profilaktyki zdrowotnej oraz edukacji zdrowotnej skrytykowali ruchu i organizacje opowiadające się za nie poddawaniem dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

- Patrząc choćby na epidemie chorób, które udało się wyeliminować - ospę prawdziwą, czy chorobę Heinego-Medina - można powiedzieć, że szczepionki są jednym z największych dobrodziejstw współczesnej medycyny. Ich rolę można docenić patrząc na problem HIV, czy malarii, gdzie nie mamy skutecznych metod zapobiegania tym chorobom - powiedział dr hab. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

- Ruchy antyszczepionkowe są nieodpowiedzialne - powiedziała z kolei dr Agnieszka Jankowska Zduńczyk, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Nie będziemy mieć czym leczyć dzieci, które nieuodpornione zachorują na ciężkie, a często nawet na śmiertelne choroby. Namawianie do nieszczepienia będzie prowadzić do tragedii, które z powodu ciężkich chorób rozgrywać się będą w rodzinach, a my lekarze będziemy wobec tego bezsilni, nie mając możliwości leczenia - stwierdziła.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król podkreślił, że przede wszystkim dzięki lekarzom rodzinnym oraz lekarzom pediatrom udało się utrzymać w Polsce wskaźnik wyszczepialności dzieci na poziomie 92 proc. - Wiem, że państwa cierpliwa edukacja i profesjonalizm lekarski w rozmowie z rodzicami przezwycięża nieracjonalne argumenty zniechęcające do szczepień ochronnych - ocenił wiceminister.

Natomiast prezes NFZ Andrzej Jacyna powiedział, iż problem ten jest nie bez znaczenia dla publicznego płatnika, gdyż nastąpi wzrost kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych spowodowany chorobami i nowymi epidemiami, których nie uda się uniknąć z powodu braku szczepień ochronnych.

Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, zapewnił, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie składają broni i będą się jeszcze skuteczniej przekonywać rodziców do korzystania ze szczepień ochronnych.

W dorocznym kongresie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (w dniach 19 - 22 kwietnia) uczestniczy ponad 1200 lekarzy POZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum