• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Więzienie za brak szczepienia? Prezydent Filipin pogroził swoim obywatelom. W Polsce trwa dyskusja o zwolnieniach z pracy

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia22 czerwca 2021 12:17

Prezydent Filipin zagroził niezaszczepionym mieszkańcom kraju więzieniem. W niektórych krajach, w tym w Polsce, pojawiały się opinie, że niezaszczepiony pracownik może zostać zwolniony z pracy.

Manila - kolejka do szczepienia w stolicy Filipin/ Fot. Shutterstock
  • Podczas orędzia telewizyjnego prezydent Filip Rodrigo Duterte zagroził, że do więzienia pójdą osoby niezaszczepione przeciw COVID-19
  • Prezydent ogłosił także, że będzie szukał środków prawnych nakazujących szczepienie obywateli
  • Do tej pory na Filipinach zaszczepiono jedynie 2,1 mln obywateli
  • W Polsce niektórzy pracodawcy zaczęli grozić niezaszczepionym pracownikom wypowiadaniem umów. Czy to zgodne z prawem?

Więzienie za brak szczepienia na COVID-19?

- Nie zrozumcie mnie źle, w kraju panuje kryzys - wyjaśniał prezydent - jestem po prostu zirytowany Filipińczykami ignorującymi rząd.

- Masz wybór: zaszczep się albo wsadzę cię do celi - mówił Duterte w orędziu wygłoszonym po raportach o niskiej frekwencji w kilku punktach szczepień w stołecznej Manili.

Szczepienia na Filipinach są dobrowolne, ale Duterte zapowiedział, że będzie szukał środków prawnych w ramach panującego w kraju stanu wyjątkowego, by zmusić ludność do przyjęcia preparatu - pisze agencja EFE.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zawieszenie w pracy za odmowę szczepienia? Minister pracy w Rosji rozstrzygnął sprawę

Niechęć do szczepień to efekt skandalu

Do niedzieli na Filipinach pełen cykl szczepień przeciw Covid-19 przeszło 2,1 mln osób. Celem rządu jest podanie preparatu 70 mln ze 110 mln mieszkańców kraju.

Duterte był krytykowany za wprowadzenie surowych środków mających powstrzymać epidemię, podczas poniedziałkowego przemówienia podtrzymał również swoją decyzję o dalszym zamknięciu szkół - pisze "The Guardian".

Wielu mieszkańców Filipin jest niechętnych szczepieniom po skandalu z promowanymi przez rząd w 2016 r. szczepieniami dzieci na dengę. Później odkryto, że preparat zwiększał ryzyko ciężkiego przebiegu choroby u osób, które wcześniej nie przeszły dengi - przypomina EFE.

W ubiegłym tygodniu na Filipinach każdego dnia wykrywano średnio 6,1 tys. infekcji, umierało też 119 zakażonych osób - wynika z zestawienia agencji Reutera. Szczyt epidemii w tym państwie nastąpił w połowie kwietnia, gdy każdego dnia stwierdzano ponad 10 tys. nowych infekcji.

W Moskwie niezaszczepienie grozi utratą pracy

Sytuacja związana z niechęcią obywateli do szczepień przeciwko COVID-19 jest wielokrotnie przedmiotem dyskusji.

W ostatnim czasie w Rosji minister pracy i ochrony socjalnej Anton Kotjakow zapowiedział, że każdy niezaszczepiony może zostać zawieszony w pracy. Sprawa dotyczy szczególnie Moskwy i trzech innych regionów, gdzie wprowadzono dekret o obowiązku szczepień.

Dyskusja na temat tego czy pracodawca może wymagać od pracownika szczepienia przeciw COVID-19 cały trwa i budzi szereg wątpliwości oraz kontrowersji także w Polsce.

Czy niezaszczepiony może utracić pracę w Polsce?

Ponoć niektórzy pracodawcy, kalkulując potencjalne szkody, jakie dla klientów i załogi może spowodować niezaszczepiony pracownik, osobom, które deklarują, że nie przyjmą szczepionki przeciw COVID-19 (np. z powodu światopoglądu), zaczęli grozić wypowiadaniem umowy o pracę. Między innymi o to, czy to zgodne/niezgodne z prawem, Rynek Zdrowia zapytał prawników na początku czerwca.

- Po pierwsze, szczepienie przeciw COVID-19 nie jest obowiązkowe. Po drugie, wobec braku stosownej regulacji ustawowej przyjęcie, że brak szczepienia na COVID-19 może stanowić uzasadnioną podstawę rozwiązania stosunku pracy, wprowadziłoby niebezpieczny wyjątek, dający pracodawcy uprawnienie do daleko idącej ingerencji w sferę prywatną pracownika - wylicza Katarzyna Zwierz-Wilkocka, radca prawny z kancelarii Noerr LLP.

Ponadto – jak zaznaczała - takie działanie może być także uznane za przejaw dyskryminacji osób niezaszczepionych, w tym tych, którzy z różnych względów nie mogą się szczepić, niespotykany dotychczas w odniesieniu do innych szczepionek.

Czytaj więcej: Pracownik odmawia szczepienia na COVID-19. Czy można go zwolnić? „Odpowiedź nie jest oczywista”

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum