Wielu pracowników ochrony zdrowia nie chce się zaszczepić przeciw COVID-19

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 09:36

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia mają być pierwszą grupą, tzw. zero, która zostanie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Wiele wskazuje na to, że część osób z tej grupy nie będzie się szczepić. W niektórych klinikach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach do programu zgłosił się zaledwie co czwarty pracownik.

Wielu pracowników ochrony zdrowia nie chce się zaszczepić przeciw COVID-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pracownicy szpitali mają czas na zgłaszanie się do programu do środy 16 grudnia, pozostałe osoby pracujące w branży medycznej - do 20 grudnia. Ale już teraz dyrektorzy świętokrzyskich szpitali mają wstępną wiedzą, jakie jest zainteresowanie programem wśród ich pracowników. Jak mówi Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zainteresowanie szczepieniem, w zależności od poszczególnych klinik wynosi od 25 do 60 proc.

W Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu do szczepień zgłosiło się około 60 proc. pracowników, podobnie jak w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Największe zainteresowanie szczepieniem się jest wśród lekarzy. Zgłosiło się 80 proc.

Jak mówi Jerzy Staszczyk, świętokrzyski konsultant ds. epidemiologii w każdym szpitalu powinno się zaszczepić przynajmniej 40 proc. pracowników, a najlepiej więcej. Dodaje, że wśród personelu medycznego jest wielu ozdrowieńców, z czego część przeszła zakażenie bezobjawowo. Może to być nawet 40 proc.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum