• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wielkopolskie: tylko w jednym powiecie 460 rodzin nie chce szczepić dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2020 15:36

Wzrasta liczba nieszczepionych ochronnie dzieci w powiecie ostrowskim. Obecnie 460 rodzin nie chce szczepić swoich dzieci - powiedział w środę (26 lutego) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowie Wlkp., Tadeusz Biliński.

FOT. Shutterstock

Według dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Tadeusza Bilińskiego wzrasta liczba nieszczepionych dzieci w powiecie ostrowskim. W 2019 r. wykazano 460 rodzin, które nie chcą szczepić swoich dzieci.

- W stosunku do wszystkich osób, które się szczepią, jest to nikły procent, ale ma to duże znaczenie dla sytuacji epidemiologicznej w kraju - powiedział dyrektor.

Pierwsze zgłoszenia o odmowie zaszczepienia noworodków pochodzą ze szpitali.

- Lekarze, którzy mają za zadanie wykonać szczepienie przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, nie mogą tego zrobić ze względu na sprzeciw rodziców - poinformował dyrektor.

Ale zdarzają się takie przypadki - jak podkreślił Biliński - że rodzice zaszczepią dziecko w szpitalu, "ale odmawiają kolejnych, kiedy wkroczą w wiry grup antyszczepionkowych".

Sytuacja dotyczy odmawiania przyjęcia szczepionek powtórzeniowych przeciwko gruźlicy, odrze czy różyczce.

- Nie ma cienia wątpliwości, że trzeba się szczepić. Szczepienie uratowało ludzi przed kalectwem i śmiercią. Statystyka sama w sobie przemawia za tym, jak istotne są szczepienia ochronne - podkreślił dyrektor Biliński.

Dodał, że "dzisiaj jesteśmy w przededniu pandemii koronawirusa i wszyscy modlą się o to, żeby jak najszybciej została wynaleziona szczepionka, która przerwie ten łańcuch epidemiczny".

Dyrektor ostrowskiego sanepidu poinformował, że w stosunku do rodziców odmawiających wykonania u dzieci szczepień ochronnych podejmowane są procedury administracyjne.

- Najpierw kontaktujemy się z rodzicami i próbujemy przekonywać, ale nie przynosi to najmniejszego rezultatu - powiedział.

Informacja w tej sprawie trafia do wojewody, który wydaje decyzję o nałożeniu grzywny.

Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, w 2019 r. do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wpłynęło 697 wniosków o nałożenie grzywny i wydano 364 postanowień.

W 2020 r. wysokość grzywny wynosi 650 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum