Wielkopolskie: nie szczepili dzieci, sanepid ukarał ich grzywną - teraz odda pieniądze?

Autor: Gazeta Wyborcza, PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2013 09:54

W sierpniu Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny orzekł, że sanepid nie ma kompetencji, by nakładać grzywny na rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Może to zrobić jedynie wojewoda.

Wielkopolskie: nie szczepili dzieci, sanepid ukarał ich grzywną - teraz odda pieniądze?

Jak wynika z danych sanepidu, od stycznia br. w Wielkopolsce rodzice, obawiając się powikłań, nie zaszczepili co najmniej 700 dzieci. Najwięcej takich przypadków było w powiatach: gnieźnieńskim, kaliskim, kępińskim, konińskim, tureckim oraz poznańskim. Grzywną od 100 do 500 zł ukarano dotychczas 54 rodziców - informuje Gazeta Wyborcza.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" uważa, że wyrok NSA jest jednoznaczny i że rodzice, na których nałożono grzywny, mogą złożyć w sanepidach wnioski o umorzenie postępowań oraz zwrot grzywien, jeśli zostały już od nich pobrane.

Czytaj też: GIS: inspektorzy mogą karać rodziców grzywną za uchylanie się od szczepienia dzieci

Jadwiga Kuczma-Napierała, zastępca wojewódzkiego państwowego inspektora sanitarnego w Poznaniu potwierdza, że powiatowe stacje zwrócą rodzicom pieniądze za nałożone grzywny. Zaznacza jednak, że wyrok NSA nie zwalnia rodziców z obowiązku szczepień. Wskazuje jedynie, kto ma prowadzić postępowanie egzekucyjne za niezaszczepienie dziecka. Obecnie, na wniosek sanepidu, zajmie się tym wojewoda.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślił w rozmowie z PAP, że "w sprawie egzekwowania obowiązku szczepień nic się nie zmieniło".

Jak wyjaśnił, "wojewódzki inspektor sanitarny podlega wojewodzie i jest jego pracownikiem, ponieważ to wojewoda jest organem tworzącym dla stacji sanitarnych".

- Ostatni wyrok NSA nic nie zmienia w procedurze egzekwowania obowiązku szczepień. Żaden sąd nie kwestionuje potrzeby szczepień, a inspektorzy mogą nakładać karę grzywny za uchylanie się od tego obowiązku - stwierdził rzecznik. Dodał, że należy jeszcze poczekać na uzasadnienie wyroku, które powinno ukazać się na początku września.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum