Wielkopolska: wojewoda kwestionuje gromadzenie przez żłobki zaświadczeń o szczepieniu dzieci

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 11:47

Wojewoda wielkopolski stwierdził nieważność uchwał podjętych przez radę miasta Poznania w sprawie nadania statutów tamtejszym zespołom żłobków, które stawiały rodzicom starającym się o przyjęcia do żłobka wymóg dołączenia zaświadczenia o szczepieniu dziecka - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Wielkopolska: wojewoda kwestionuje gromadzenie przez żłobki zaświadczeń o szczepieniu dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zastrzeżenia wojewody dotyczyły zawartych w nich regulacji, w tym tej wskazującej, że warunkiem przyjęcia dziecka jest przedstawienie kserokopii dokumentu potwierdzającego wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych

Zdaniem wojewody stawianie takiego wymogu jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z tego, że rośnie liczba rodziców, którzy rezygnują ze szczepienia swoich potomków. Jednak zdaniem organu nadzoru radni nie mieli do tego prawa. Wojewoda powołuje się przy tym na przepisy RODO, które zabraniają takiego przetwarzania danych o stanie zdrowia.

Jak przekonuje wojewoda gromadzenie przez żłobki informacji o szczepieniach dzieci oznaczałoby tworzenie bazy danych wrażliwych przez podmioty, które nie są do tego uprawnione.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum