• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wielkopolska: samorządy finansują szczepienia przeciwko pneumokokom

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 16 października 2013 09:11

Samorządy od kliku lat finansują programy profilaktyczne, których celem jest zabezpieczenie dzieci przed pneumokokami. W tym celu realizowane są programy szczepień ochronnych. Z takiej profilaktyki będą mogli do końca roku skorzystać m.in. mali mieszkańcy powiatów ostrowskiego i poznańskiego.

Wielkopolska: samorządy finansują szczepienia przeciwko pneumokokom

Akcja bezpłatnych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom ruszyła w 17 gminach w całym powiecie poznańskim. Dzięki programowi rodzice będą mogli ochronić swoje dzieci przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa.

Program obejmuje maluchy w wieku od 24 do 59 miesiąca życia, które są zameldowane na terenie powiatu poznańskiego i nigdy wcześniej nie były szczepione przeciwko tym bakteriom.

Szczepienia będzie można wykonać w kilkunastu placówkach medycznych na terenie całego powiatu, m.in od 20 października szczepienia będą dostępne na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Samorząd na potrzeby akcji zakupił tysiąc szczepionek.

Do końca listopada z takiej profilaktyki będą mogły skorzystać dzieci z powiatu ostrowskiego. Program obejmuje maluchy urodzone w 2011 roku i zameldowane na terenie gmin Odolanów, Przygodzice, Sieroszewice i Nowe Skalmierzyce. Na jego realizację powiat przeznaczył ze swojego budżetu ok. 90 tys. zł.

Jak pokazują badania, nosicielstwo bakterii Streptococcus pneumoniae występuje u 80 do 98 proc. dzieci od 6 miesiąca do 5 roku życia. Zakażenia pneumokokami wywołują m.in. inwazyjną chorobę pneumokokową, która może mieć szczególnie ciężki przebieg u dzieci poniżej 5 roku życia.

Pneumokoki wywołują m.in. groźne dla życia zapalenie płuc. Częstość zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP) jest największa u dzieci do 5 lat. Ma to związek z faktem, że u dzieci układ odporności jest jeszcze niedojrzały i osłabiony.

Według ekspertów, najlepszą metodą zapobiegania zakażeniom jest podanie szczepionki. Obniża ona ryzyko IChP o 50-80 proc., a ryzyko zgonu z powodu pneumokokowego zapalenia płuc o ponad 50 proc.

Szczepienia przeciwko pneumokokom są w Polsce zalecane, ale nie obowiązkowe, co oznacza, że nie są refundowane. Koszt jednej dawki szczepienia to - zależnie od preparatu - ok. 200-300 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum