Wielkopolska: pilotaż masowych szczepień ruszy 19 kwietnia w Krotoszynie
Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przekazał informację samorządowcom, że duże partie szczepionek trafią do powiatów w maju i dopiero wówczas rozpoczną się masowe szczepienia.

- 19 w Krotoszynie ruszy pilotaż masowych szczepień. Na uruchomienie kolejnych punktów trzeba będzie zaczekać do maja, na dostawy szczepionek
- W Wielkopolsce chętnych szczepić się będzie można w 518 punktach: obiektach sportowych, poradniach, szpitalach
- Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański: - 200 tys. mieszkańców po 18. roku życia powinno skorzystać z masowych szczepień, a na ich zaszczepienie potrzebne będzie od 16 do 20 tygodni
Co prawda według zapowiedzi rządu masowe szczepienia powinny się zacząć w Polsce po 25 kwietnia, ale ten termin jest wątpliwy, bowiem szczepionki w większych partiach do punktów masowych szczepień mają trafić dopiero w maju. Kiedy konkretnie? Tego nie wiadomo.
Wcześniej, bo 19 kwietnia w wybranych miejscowościach w kraju ma wystartować pilotaż masowych szczepień. Jak poinformowali w środę - wojewoda Michał Zieliński i dyrektor Wielkopolskiego OW NFZ Agnieszka Pachciarz, w Krotoszynie szczepienia mają być wykonywane w hali widowiskowo-sportowej. Z szacunków funduszu wynika, że powiat krotoszyński na zaszczepienie całej populacji potrzebuje aż 25 tygodni. To najgorszy przelicznik w regionie.
Wielkopolska gotowa do masowych szczepień
Powiat poznański wytypował do masowych szczepień siedem punktów. Jeden z nich mieści się na swarzędzkim stadionie. Zdaniem Tomasza Łubińskiego, wicestarosty poznańskiego, 200 tys. mieszkańców powiatu po 18. roku życia powinno skorzystać z masowych szczepień a na ich zaszczepienie potrzebne będzie od 16 do 20 tygodni.
Gotowy do szczepień jest m.in. Gostyń powiat koniński. Tysiąc mieszkańców dziennie są w stanie zaszczepić pracownicy miejskiego szpitala im. Franciszka Raszei w punkcie, który ma zostać utworzony przy Stadionie Poznań. W sumie w całej Wielkopolsce szczepienia szczepić się będzie można w 518 punktach: obiektach sportowych, poradniach, szpitalach.
Samorządy na tworzenie punktów mogą starać się o rządową dotację w wysokości 5 tys. zł. Koszt szczepień pokrywa NFZ. Pozostaje natomiast pytanie - kto pokryje rachunki za utrzymanie punktów?
ZOBACZ KOMENTARZE (0)