Wielka Brytania: szczepionka firmy Moderna przeciwko Covid-19 dopuszczona do użytku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 14:49

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zatwierdziła w piątek szczepionkę przeciwko Covid-19 stworzoną przez amerykańską firmę Moderna. To trzecia szczepionka dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania: szczepionka firmy Moderna przeciwko Covid-19 dopuszczona do użytku
To trzecia szczepionka dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- To jeszcze jedna broń w naszym arsenale do zatrzymania tej choroby - oświadczył w reakcji na decyzję MHRA minister zdrowia Matt Hancock. MHRA jest agencją niezależną od rządu. Jak wykazały testy, szczepionka Moderny wykazała 94 proc. skuteczności w zapobieganiu Covid-19.

Wcześniej do użytku dopuszczono już szczepionkę opracowaną wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W przypadku tamtych dwóch Wielka Brytania była pierwszym państwem na świecie, które zaaprobowało ich stosowanie, natomiast szczepionkę Moderny już w połowie grudnia zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), a w środę unijna Europejska Agencja Leków (EMA).

Równocześnie brytyjski rząd poinformował o zwiększeniu zamówienia na szczepionki Moderny o dodatkowe 10 mln dawek, co da łącznie 17 mln. Jednak ich dostaw nie należy się spodziewać przed marcem. Nawet po tym rozszerzeniu zamówienia jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku dwóch pozostałych preparatów - brytyjski rząd zamówił 40 mln dawek produktu Pfizera i BioNTech oraz 100 mln - Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca. Wszystkie trzy dla zapewnienia pełnej ochrony wymagają podania dwóch dawek.

Szczepionka Moderny musi być przechowywana w temperaturze -20 stopni Celsjusza, czyli stwarza mniejsze trudności pod tym względem niż ta od Pfizera/BioNTech, która wymaga -70 st. C. Produkt opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca może być przechowywany w temperaturze jaka panuje w zwykłych lodówkach.

Szczepionka Moderny jest najdroższa spośród tych trzech. Jak podała stacja Sky News, koszt jednej dawki wynosi 28 funtów, podczas gdy w przypadku Pfizera/BioNTech jest to 15 funtów, a Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca - zaledwie trzy.

W czwartek brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że do tej pory w całym kraju zaszczepionych przeciw Covid-19 zostało prawie 1,5 mln osób. Szczepienia w Wielkiej Brytanii zaczęły się 8 grudnia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum