Wielka Brytania. Pierwszy dzień szczepień 12-15 latków. Osoby po 50 r.ż. przyjmują od dziś trzecią dawkę

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP20 września 2021 20:00

Poniedziałek jest pierwszym dniem w Wielkiej Brytanii, w którym starsze dzieci w wieku 12-15 lat otrzymują szczepionkę przeciwko Covid-19, a osoby po 50. roku życia mogą przyjąć jej trzecią dawkę.

Wielka Brytania. Pierwszy dzień szczepień 12-15 latków. Osoby po 50 r.ż. przyjmują od dziś trzecią dawkę
W ciągu ostatniej doby wykryto w tym kraju 36 100 zakażeń koronawirusem Fot. Shutterstock
  • Od dziś w Wielkiej Brytanii ruszają szczepienia 12-15 latków
  • W całym kraju uprawnionych to tego jest około trzech milionów dzieci w tym wieku. Podobnie jak 16-17-latkowie otrzymywać one będą tylko jedną dawkę
  • Trzecią dawkę, tzw. dawkę przypominającą, zaczęto też od dziś podawać osobom powyżej 50. roku życia

Szczepionki na razie otrzymują dzieci w tym przedziale wiekowym w Anglii i w Szkocji. Walijska służba zdrowia zacznie szczepienia w tym tygodniu, a północnoirlandzka - od początku października. Ogółem w całym kraju uprawnionych to tego jest około trzech milionów dzieci w wieku 12-15 lat. Podobnie jak 16-17-latkowie otrzymywać one będą tylko jedną dawkę.

Trzecia dawka dla 30 mln osób

Trzecią dawkę, tzw. dawkę przypominającą, zaczęto tymczasem podawać osobom powyżej 50. roku życia. Program szczepień przypominających zaczął się pod koniec ubiegłego tygodnia, ale jako pierwsi otrzymywali je pracownicy służby zdrowia oraz opieki społecznej.

Oprócz nich oraz wszystkich powyżej 50. roku życia do trzeciej dawki uprawnione są te osoby poniżej tego wieku, które z racji innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19. Łącznie trzecią dawkę będzie mogło przyjąć ok. 30 mln osób.

"Podtrzymujemy zobowiązanie wobec reszty świata"

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że podawanie dawki przypominającej ma priorytet przed wysyłaniem szczepionek do innych krajów, choć podtrzymał zobowiązania, które Wielka Brytania złożyła.

- Przyjrzałem się dowodom na to, co mogą zrobić dawki przypominające, przyjrzałem się dodatkowej ochronie, jaką mogą dać ludziom i muszę powiedzieć, że to musi być nasz priorytet i zamierzamy to kontynuować. Ale to nie znaczy, że nie podejmujemy również ogromnego zobowiązania wobec reszty świata, ponieważ zasadniczo zgadzamy się, że nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie są bezpieczni - powiedział Johnson.

36 tys. zakażeń w ciągu doby

W Wielkiej Brytanii podano dotychczas niemal 93,1 mln dawek szczepionki, z czego 48,6 mln to pierwsze dawki, a prawie 44,5 mln - drugie. Oznacza to, że przynajmniej jedną dostało 89,4 proc. osób powyżej 16. roku życia, a w pełni zaszczepione jest 81,8 proc.

Jak podano w poniedziałek, w ciągu ostatniej doby wykryto w kraju 36 100 zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 49 zgonów z powodu Covid-19. Tym samym łączna liczba stwierdzonych zakażeń wzrosła do 7,46 mln, a zgonów - do 135 252.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum