Większość rodziców nie chce już szczepić dzieci przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2021 14:00

Jak wynika z badania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ponad 60 proc. badanych rodziców nie zamierza już w tym sezonie szczepić swoich dzieci przeciwko tej chorobie.

Większość rodziców nie chce już szczepić dzieci przeciwko grypie
Wykonanie szczepienia zadeklarowało 38 proc. ankietowanych Fot. Fotolia

Wykonanie szczepienia zadeklarowało z kolei 38 proc. ankietowanych.

Analiza zebranych przez OPZG danych w sezonie 2020/2021 pokazuje, że zaledwie jedna trzecia rodziców skorzystała z możliwości zaszczepienia swoich dzieci przeciw grypie. Wśród najczęstszych powodów niechęci do szczepień dzieci jest przekonanie o braku skuteczności szczepionki (22 proc.), twierdzenie, że dziecko nigdy nie przechodziło grypy (21 proc.) oraz brak rekomendacji szczepienia ze strony pediatry (17 proc.).

9 proc. rodziców jako przyczynę nieszczepienia wskazało strach dziecka przed igłą i zastrzykiem (9 proc.). OPZG przypomina jednak, że na rynku dostępna jest szczepionka donosowa dla dzieci, która jest w 50 proc. refundowana dla najmłodszych od ukończonych 2 lat do skończonych 5 lat.

Autorzy badania wskazują na lekceważenie grypy i alarmują, że wirus ten jest groźny nie tylko dla osób starszych, ale także dla dzieci, które nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego. Są one w najbardziej narażonej grupie zachorowań wraz z seniorami i kobietami w ciąży. Narażone są nie tylko na zachorowanie, ale także m.in. na groźne powikłania pogrypowe, takie jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie zatok obocznych nosa lub drgawki gorączkowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum