Wiceminister zdrowia twierdzi: przełom roku realnym terminem dostępności szczepionki na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2020 17:27

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyraził przekonanie, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w Polsce na przełomie roku. Ponownie zaznaczył, że w pierwszym rzędzie zostanie ona podana seniorom, pracownikom służby zdrowia i służb mundurowych.

Wiceminister zdrowia twierdzi: przełom roku realnym terminem dostępności szczepionki na koronawirusa
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

- Mamy zapewnienia firmy farmaceutycznej, że szczepionka będzie pod koniec grudnia i myślę, że przełom roku jest takim realnym terminem, kiedy ta szczepionka będzie dostępna w Polsce - powiedział w niedzielę (15 listopada) w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Mam nadzieję, że przełom roku będzie przełomowym w walce z koronawirusem w Polsce - dodał.

Zapowiedział, że resort zdrowia chce "wyszczepić całą populację osób dorosłych". - Wiem, że może w tej chwili utopia, ale naprawdę jest to jedyna realna forma, aby przerwać tę epidemię - zaznaczył.

Kraska zapewnił, że szczepionka będzie bezpłatna.

- W pierwszej kolejności zostanie skierowana do seniorów, służby zdrowia, służ mundurowych, czyli do tych wszystkich grup społecznych, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem - oznajmił.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w ubiegły poniedziałek, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami firmy Pfizer na temat współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum