• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceminister Kraska zaapelował do młodych o zgłaszanie się na szczepienia

Autor: MS • Źródło: PAP19 maja 2021 20:01

Sytuacja jest bardzo prosta - jeśli nie zaszczepimy się przeciwko COVID-19, możemy ulec zakażeniu - mówił Waldemar Kraska i zaapelował do osób niepełnoletnich by się szczepiły.

Wiceminister Kraska zaapelował do młodych o zgłaszanie się na szczepienia
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęca osoby niepełnoletnie aby się szczepiły przeciwko Covid-19, FOT: PTWP
  • Osoby 16 i 17 - letnie od 17 maja mają prawo rejestrować się na szczepienia przeciwko Covid-19
  • Do tej pory z możliwości tej skorzystało ok. 90 tys. na blisko 730 tys. uprawnionych
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował do młodych o zgłaszanie się na szczepienia

W poniedziałek 17 maja ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. Zgodę na szczepienie dla osób niepełnoletnich musi wydać rodzic albo opiekun prawny, na samo szczepienie nastolatek może przyjść już sam. 

Przed zaszczepieniem, podobnie jak to ma miejsce w wypadku osób pełnoletnich, należy wypełnić kwestionariusz, który jest do pobrania na stronie gov.pl lub uzupełnić go na miejscu, w punkcie szczepień

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła tylko jedną szczepionkę do stosowania u osób w wieku 16 i 17 lat. To preparat Comirnaty koncernu Pfizer/BioNTech.

Nowe mutacje Covid-19 są niebezpieczne także dla młodych

"Apelujemy o to, żeby jednak młode osoby, poniżej 18. roku życia, zgłaszały się do szczepień" - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Telewizji Republika. Przekonywał, że nowe mutacje koronawirusa są "wrażliwe na osoby młode, co widać w szpitalach, gdzie osoby młode przechodzą go w sposób ciężki".

"Sytuacja jest bardzo prosta - jeśli nie zaszczepimy się przeciwko COVID-19, obojętnie czy jesteśmy osobami młodymi lub seniorami, każda z tych grup może ulec zakażeniu i przebieg tego zakażenia chwilami jest ciężki" - zaznaczał wiceszef resortu zdrowia.

Odnosząc się do możliwej kolejnej fali zachorowań na jesieni, Kraska ocenił, że "ten ewentualny wzrost zakażeń na jesieni na pewno wystąpi". "I te osoby, które będą zakażone w tym okresie, będą się rekrutowały z grupy osób, które się nie zaszczepiły" - dodał.

Wiceminister zdrowia, pytany o obecną sytuację epidemiczną, przekazał, że "dobrą informacją jest to, że tych pacjentów podłączonych do respiratora codziennie jest zdecydowanie mniej". "Także mniej pacjentów trafia do polskich szpitali, więc jest to dobra informacja, że tych osób, które wymagają specjalistycznej opieki na oddziałach intensywnej terapii, codziennie jest mniej" - stwierdził Kraska.

Dodał, że spadek liczby zgonów będzie widoczny później.

Na szczepienia zarejestrowało się tylko 90 tys. niepełnoletnich

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 2344 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 329 chorych z COVID-19. W szpitalach przebywa 10 334 chorych z COVID-19, a z nich 1377 podłączonych jest do respiratorów.

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 4,6 mln osób, w sumie podano dotychczas 16 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Na zastrzyki zapisanych zostało do tej pory około 90 tys. osób niepełnoletnich na ok. 730 tys. uprawnionych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum