Wiceminister Kraska: będą dostępne tzw. testy potrójne - diagnozujące COVID, grypę i RSV

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia27 grudnia 2022 08:30

- Wydaje się, że ostatnie dwa lata troszkę naszą odporność nadwyrężyły i jesteśmy bardziej podatni na te infekcje wirusowe, a RSV najczęściej dotyka młodych, ale także osoby starsze - podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister Kraska: będą dostępne tzw. testy potrójne - diagnozujące COVID, grypę i RSV
Od nowego roku będą dostępne bezpłatne potrójne testy. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • W "Sygnałach dnia" 27 grudnia gościem był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Jak wskazał, infekcje wirusowe w szczególności atakują młodzież oraz osoby starsze
  • - Chcemy wprowadzić od przyszłego roku bezpłatne testy, które będziemy mogli wykonać w szpitalu lub u lekarza rodzinnego - zapowiedział
  • Wyjaśnił przy tym, że po Nowym Roku powstaną regulacje, które umożliwią szczepienia przeciwko grypie w aptekach

Zagrożenie wirusami. Potrójny test od stycznia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem programu "Sygnały dnia". Objaśnił sytuację związaną z infekcjami wirusowymi, które obecnie dominują w Polsce. W szczególności skupił się na wirusie RSV.

- W tej chwili, choroby wirusowe na przykładzie grypy czy RSV widzimy, że młodzi ludzie szczególnie często zapadają na te choroby. Eksperci mówią, że to może być pokłosie dwóch lat epidemii COVID, kiedy żyliśmy pod kloszem, bańce, która chroniła nas przez infekcjami. Nosiliśmy maseczki, był dystans i dezynfekcja, a młodzież nie uczęszczała do szkoły, bo była nauka zdalna  - podał.

Wiceminister zdrowia podał rozwiązanie, które niebawem zostanie wprowadzone: chcemy wprowadzić od przyszłego roku bezpłatne testy, które będziemy mogli wykonać w szpitalu lub u lekarza rodzinnego. To będzie tzw. test potrójny – będzie jednocześnie diagnozował covid, grypę i RSV. Chcemy, abyśmy mieli możliwość szybkiego testowania, na co jesteśmy chorzy.

Podkreślił przy tym, że od 1 stycznia lekarze rodzinni będą mogli je zamawiać, a NFZ będzie je refundował.

Szczepienia na grypę w aptekach

Wiceminister zdrowia odniósł się także do kwestii szczepienia przeciwko grypie w aptekach. Regulacje miały pojawić się jeszcze w grudniu.

- Chodzi o pewne aspekty ustawowe, które nam to uniemożliwiają. Okres świąteczny nie jest okresem parlamentarnym, więc myślę, że po nowym roku będzie ta sytuacja unormowana i szczepionkę przeciwko grypie także będzie można w aptece przyjąć - powiedział.

Waldemar Kraska wyjaśnił, że mogą pojawić się także automatyczne skierowania na szczepienia przeciwko grypie. - Myślę, że jest to najprostsza droga, żebyśmy nie musieli korzystać ze skierowania od lekarza rodzinnego. W tej chwili też możemy się zaszczepić w aptece, ale musimy mieć skierowanie od lekarza. Możemy je uzyskać także przez IKP – dostajemy SMS kod i podajemy PESEL w aptece i możemy takie szczepienie otrzymać - zapowiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum