• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceminister Horała o szczepionkach na COVID: eksperymentalne

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 13:02

W rozmowie z Kamilą Biedrzycką Marcin Horała, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, przekonuje, że widział statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem, które udowadniają, że nie ma różnicy w zakażaniach pomiędzy osobami zaszczepionymi i niezaszczepionymi.

Wiceminister Marcin Horała o statystykach zakażeń zaszczepionych i niezaszczepionych - nie ma różnic. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Wiceminister Horała, pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Lotniczego przekonuje, że nie ma różnić w zakażeniach osób zaszczepionych i niezaszczepionych
  • Jego zdaniem szczepionki przeciwko Covid-19 są produktami eksperymentalnymi
  • - Stoimy na stanowisku, że trzeba zachęcać, zapraszać, ułatwiać, umożliwiać, jak się da. Natomiast twarde przymusy byłyby nieakceptowalne i naruszałyby inne i wysoko przez nas stawiane wartości jak wolność – prawo do decydowania o sobie – stwierdza Horała

Według ministra zaszczepienie nie chroni przed zakażeniem

-  Zaszczepienie nie chroni przed zakażeniem, ale zmniejsza prawdopodobieństwo przebiegu i bardzo zmniejsza, choć całkowicie nie eliminuje ryzyko śmierci w wyniku zakażenia koronawirusem – mówił Horała.

Dodał: - Z drugiej strony wiemy, że są to szczepionki eksperymentalne, że nie przeszły takiego cyklu testowania jak zwykłe szczepionki. Ludzie mają co do tego swoje obawy. Stoimy na stanowisku, że trzeba zachęcać, zapraszać, ułatwiać, umożliwiać, jak się da. Natomiast twarde przymusy byłyby nieakceptowalne i naruszałyby inne i wysoko przez nas stawiane wartości jak wolność – prawo do decydowania o sobie.

Horała stwierdził: - Pandemia jest zjawiskiem społecznym, wielobranżowym, dotyczącym wielu różnych dziedzin życia więć głos Rady Medycznej jest głosem doradczym, niezwykle istotnym, niezwykle ważnym i przytłaczająca większość w ciągu dwóch lat decyzji rządu była zgodna z rekomendacjami Rady. To nie jest jednak tak, że Rada Medyczna została rządem. Rząd musi patrzeć zdecydowanie szerzej i ten ważny głos bierze pod uwagę, ale nie jest to głos jeden do jednego i że tak jak Rada Medyczna uchwali tak będzie.

Łanda komentuje: Obrzydliwe, durne i to bezdennie

Krzysztof Łanda, lekarz, w przeszłości wiceminister zdrowia, komentuje na TT wypowiedź Horały: „Ekspert epidemiologii i chorób zakaźnych?! Może jeszcze zacznie się wypowiadać o konstrukcji mostów i jakości paliwa do rakiet? Polityk bezkrytyczny do samego siebie. Obrzydliwe. Już widzę jak ten port lotniczy powstanie…"

W podobnym tonie słowa wiceministra Horały komentuje lekarz Szymon Suwała: "Czy widzą Państwo, jakie słowa wypowiada sekretarz stanu i pełnomocnik aktualnego rządu na temat szczepień i de facto, Państwa postępowania? Czy konsultował je z Państwem, a tym samym należy traktować jego słowa za zdanie partii i resortu?"

Wyjaśnia też wiceministrowi Horale: „po pierwsze, różnica między zaszczepionymi i niezaszczepionymi istnieje. Po drugie, nie są to szczepionki eksperymentalne. I po trzecie, głos Rady Medycznej należy traktować zdecydowanie poważniej niż pana, gdyż w przeciwieństwie do pana, Rada na medycynie się zna".

Czytaj: Koronawirus. Zakażenia i zgony z 8 grudnia. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Czytaj: Koronawirus w Polsce: 3 732 589 potwierdzonych zakażeń, zmarło 86 796 osób

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum