We Włoszech ruszają szczepienia przeciw małpiej ospie. Jakie kryteria?

Autor: • Źródło: PAP05 sierpnia 2022 22:25

We Włoszech gotowa jest kampania szczepień przeciwko małpiej ospie. Szczepionki rekomendowane są w niektórych przypadkach ludziom z grup najbardziej narażonych na zakażenie tym wirusem, czyli personelowi lekarskiemu, osobom homoseksualnym, transseksualnym i biseksualnym - ogłosiło w piątek (5 sierpnia) włoskie Ministerstwo Zdrowia.

We Włoszech ruszają szczepienia przeciw małpiej ospie. Jakie kryteria?
Małpia ospa. We Włoszech będą szczepienia dla grup ryzyka. Fot. Shutterstock
  • Włoskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało wskazówki dotyczące strategii szczepień przeciwko małpiej ospie
  • Zostały one opracowane przy uwzględnieniu dróg zakażenia i prędkości szerzenia się wirusa
  • Szczepionki rekomendowane są w niektórych przypadkach osobom najbardziej narażonych na zakażenie tym wirusem, czyli personelowi lekarskiemu, osobom homoseksualnym, transseksualnym i biseksualnym
  • Polskie Ministerstwo Zdrowia informowało jeszcze na początku lipca, że zamówiło pulę tysiąca szczepionek na małpią ospę dla pracowników ochrony zdrowia

Włochy szczepią przeciw małpiej ospie. Jakie kryteria?

Włoski resort zdrowia zapowiedział, że pierwsza partia szczepionek trafi do czterech regionów, w których stwierdzono najwięcej przypadków małpiej ospy. To Lombardia, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Lacjum. Wykryto ich tam łącznie 4200.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wskazówki dotyczące strategii szczepień, wyjaśniając, że zostały one opracowane przy uwzględnieniu dróg zakażenia i prędkości szerzenia się wirusa.

Kryteriami do zaszczepienia się - zalecono w okólniku - są kontakty seksualne w ostatnich trzech miesiącach z większą liczbą partnerów, spotkania o tym charakterze w klubach i saunach, zwyczaj łączenia takich relacji z zażywaniem narkotyków.

Szczepionka będzie podawana w dwóch dawkach w odstępie 28 dni.

Szczepionka dla osób wysokiego ryzyka

O tym, że małpia ospa rozprzestrzenia się głównie wśród osób podejmujących kontakty homoseksualne, transseksualne i biseksualne zdają się świadczyć informacje napływające z Belgii.

Do tej pory wszyscy, którzy zostali zakażeni małpią ospą, byli mężczyznami w wieku od 20 do 71 lat, którzy mieli stosunki seksualne z innymi mężczyznami. Nie oznacza to, że heteroseksualni mężczyźni lub kobiety są odporni na wirusa, ale po prostu, jak dotąd, obecna epidemia rozprzestrzeniła się wyłącznie wśród gejów - podawała pod koniec lipca belgijska telewizja VRT.

- Najlepszym sposobem postępowania jest, przynajmniej na razie, ja się wydaje, nie stosować szczepionki zapobiegawczo, ale raczej podawać ją tym, którzy mieli kontakty wysokiego ryzyka - mówił VRT wakcynolog z Uniwersytetu w Antwerpii, profesor Pierre Van Damme.

W Polsce szczepionka dla pracowników ochrony zdrowia

Polskie Ministerstwo Zdrowia informowało jeszcze na początku lipca, że zamówiło pulę tysiąca szczepionek na małpią ospę dla pracowników ochrony zdrowia.

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w rozmowie z PAP zauważył, że "kluczowe jest rozpoznanie u siebie objawów zakażenia małpią ospą, które na początkowym etapie mogą być mało charakterystyczne, ale szybko pojawiające się zmiany skórne raczej nie pozostawiają wątpliwości".

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

W Polsce (dane z minionego tygodnia) odnotowano ponad 50 przypadków ospy małpiej w Polsce. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w szpitalach, ma dość łagodne objawy - informował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum