• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawscy radni za programami szczepień przeciwko grypie - dla ciężarnych i dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2019 19:11

Kobiety w II i III trymestrze ciąży oraz dzieci do 5 roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - zdecydowali w czwartek (7 listopada stołeczni radni. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, która zdecydowało się wprowadzić takie rozwiązanie.

Warszawscy radni za programami szczepień przeciwko grypie - dla ciężarnych i dzieci
Fot. archiwum

Zgodnie z szacunkami ratusza programy obejmą 3 tys. kobiet i 33 tys. dzieci. Program będzie realizowany po raz pierwszy w Polsce - dotychczas żaden samorząd nie finansował szczepień dla tych grup. Warszawski ratusz chce przeznaczyć na ten cel 3,65 mln zł w ciągu trzech lat.

Uchwały w sprawie obu programów radni przyjęli jednogłośnie.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie są już dostępne w stolicy dla seniorów powyżej 65 roku życia. Obecna edycja programu (lata 2017-2019) jest realizowana przez 75 podmioty lecznicze w 168 przychodniach w mieście. Program rozpoczął się we wrześniu tego roku i potrwa do 9 grudnia.

Przeciwko grypie są też szczepieni bezdomni przebywający w noclegowniach i schroniskach, a także osoby przebywające w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym.

W stolicy ruszył też program "HPV 12", w ramach którego dzieci w wieku 12 lat mogą skorzystać ze szczepienia przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy. Miasto finansuje obie przewidziane w takim szczepieniu dawki. Programem zostanie objętych rocznie ponad 9 tysięcy dzieci.

PAP - Sonia Otfinowska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum