Warszawa: pielęgniarka będzie pierwszą w Polsce osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2020 18:24

Pierwszą zaszczepioną przeciwko COVID-19 osobą w Polsce będzie pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala - powiedziała PAP Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Warszawa: pielęgniarka będzie pierwszą w Polsce osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19

- Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala - powiedziała w środę (23 grudnia) PAP Iwona Sołtys. Szczepień dokonają lekarze.

Rzecznik dodała, że szczepienia tego dnia - 27 grudnia - przyjmie także ponad 300 osób. - Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują - uściśliła.

O tym, że pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie, mówił w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Najpierw zaszczepione zostaną osoby z "grupy zero", czyli m.in. personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk wskazał, że szczepionki, które przyjadą z Belgii, 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce. W nich będą szczepione osoby z "grupy zero".

- Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów - zapewniał Dworczyk.

Robert Szulc (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum