• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: od nowego roku miejskie żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2019 15:12

Od stycznia do stołecznych żłobków będą przyjmowane jedyne te dzieci, które poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym - zadecydowali w czwartek warszawscy radni.

Warszawa: od nowego roku miejskie żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci
90 proc. ankietowanych uważa, iż żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaszczepionych Fot. Shutterstock

Za uchwałą głosowało 41 radnych. Nikt nie był przeciw, 16 radnych wstrzymało się od głosu. Wnioskodawcą uchwały w sprawie zmiany statutów żłobków m.st. Warszawy był prezydent m.st. Warszawy. "To konieczny krok w trosce o zdrowie najmłodszych warszawiaków. Dziękuję radnym @warszawa za poparcie mojego wniosku" - podziękował na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Z kolei wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej na briefingu po głosowaniu podkreślił, że przyjęcie nowego rozwiązania to rewolucyjna chwila. Jak wskazał, miejskie żłobki są bezpłatne i nieobowiązkowe. - Mamy prawo wymagać od rodziców i przypominać im, żeby swoje dzieci szczepili, bo jeżeli nie, to tworzą zagrożenie dla dzieci, dla siebie, dla innych osób - mówił wiceprezydent.

Szefowa komisji polityki społecznej i rodziny Aleksandra Śniegocka-Goździk zaznaczyła ponadto, że nowe regulacje premiują rodziców, którzy chcą wchodzić na rynek pracy i płacą podatki w Warszawie.

Śniegocka-Goździk zwróciła też uwagę, że za wprowadzeniem obowiązku szczepienia przemawiały nie tylko sugestie rodziców, lecz także wzrost zachorowań.

Miasto informuje, że w kolejce oczekujących na przyjęcie do żłobka jest 2400 niezaszczepionych maluchów. "Dzieci niepoddane obowiązkowym szczepieniom stanowią zagrożenie dla zdrowia pozostałych podopiecznych i personelu" - ocenia stołeczny ratusz. Z tego względu postulował uszczelnienie tego systemu.

W listopadzie 2019 r. ratusz przeprowadził badania na próbie 4,5 tys. respondentów. Wynika z niego, że 90 proc. ankietowanych uważa, iż żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaszczepionych.

Daria Kania, Agnieszka Ziemska - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum