×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: darmowe szczepienia przeciw HPV dla dwunastolatków

Autor: • Źródło: PAP03 marca 2023 09:14

Po raz kolejny Warszawa oferuje bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dwunastolatków - podkreślił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Przypomniał, że szczepienie nastolatków przeciw temu wirusowi może uchronić ich przed zachorowaniem na niektóre choroby nowotworowe.

Warszawa: darmowe szczepienia przeciw HPV dla dwunastolatków
Warszawa po raz kolejny oferuje bezpłatne szczepienia na HPV. Fot. Shutterstock
  • Prezydent Warszawy zaznaczył, że program darmowych szczepień przeciw HPV dla dwunastolatków działa w stolicy od 2019 roku
  • Jest w całości finansowany z budżetu miasta
  • W tym roku Warszawa przeznaczy na jego realizację 4,4 mln zł

Brodawczakowatość dróg oddechowych

- To jeden z najważniejszych programów zdrowotnych dla warszawskich nastolatków. Zaszczep swoje dziecko i uchroń je przed zachorowaniem na niektóre choroby nowotworowe - zaapelował Trzaskowski w piątek w mediach społecznościowych.

Ratusz wyjaśnia, że zakażenie HPV jest w 100 proc. odpowiedzialne za raka szyjki macicy (nie ma raka szyjki macicy bez wcześniejszego zakażenia HPV), w 87 proc. za raka odbytu, a w 70 proc. za raka pochwy.

- HPV może się przyczyniać do powstawania innych, rzadszych nowotworów takich jak np. rak prącia i odbytu, dlatego szczepienia te są ważne również dla chłopców. Zakażenie HPV jest także w 90 proc. przyczyną brodawek narządów płciowych oraz powoduje brodawczakowatość dróg oddechowych - tłumaczy miasto.

Władze stolicy zwracają uwagę, że szczepienia przyczyniają się do zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory narządów płciowych, a edukacja podnosi świadomość dotyczącą czynników ryzyka sprzyjających zakażeniom HPV.

- Szczepienia u chłopców (między 12. a 13. rokiem życia) oprócz korzyści wynikających ze zmniejszenia występowania zmian przednowotworowych oraz raka odbytnicy, brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) wywoływanych przez określone typy wirusa HPV przyczyniają się do zwiększenia odporności populacyjnej. Szczepionka zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne) - informuje ratusz.

Program szczepień finansowany ze środków m.st. Warszawy skierowany jest do dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat - po ukończeniu 12. roku życia, a przed ukończeniem 13. roku życia. Szczepienie składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie sześciu miesięcy. Ograniczenie wiekowe dotyczy tylko pierwszej z nich. Druga dawka może zostać podana już po ukończeniu 13. roku życia. Obie są finansowane w ramach programu.

- Do szczepień kwalifikowane są osoby będące mieszkańcami m.st. Warszawy. Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań. Badanie lekarskie nie jest wykonywane w ramach programu oraz nie jest finansowane z budżetu m.st Warszawy - wykonuje je m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) - podkreśla ratusz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum