• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Walka z epidemią COVID-19: duża liczba Polaków nie zamierza się szczepić

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia15 maja 2021 10:24

Z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że bardzo liczna jest nadal grupa Polaków i Polek, którzy nie zamierzają się szczepić.

Walka z epidemią COVID-19: duża liczba Polaków nie zamierza się szczepić
Duża liczba Polaków nie zamierza się szczepić. Fot. WUM
  • Najwięcej badanych - 41,7 proc. wskazało, że zaszczepiłoby się szczepionką firmy Pfizer. 10,8 proc. badanych wskazało, że rodzaj szczepionki jest im obojętny
  • 25 proc. ankietowanych wskazało natomiast, że w ogóle nie zamierza się szczepić przeciw COVID-19
  • Według badania najmniej chętne do zgłoszenia się na szczepienie są osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym

W sondażu zapytano respondentów o to, którą szczepionkę wybraliby, gdyby mieli taką możliwość. Wskazano sześć możliwości odpowiedzi: AstraZeneca; Pfizer/Biontech; Moderna; Johnson&Johnson lub: rodzaj szczepionki jest dla mnie obojętny oraz nie zamierzam szczepić się na COVID.

Kto najmniej chętny do szczepienia

Najwięcej badanych - 41,7 proc. wskazało, że zaszczepiłoby się szczepionką firmy Pfizer; 10,8 proc. badanych wskazało, że rodzaj szczepionki jest im obojętny. Chęć zaszczepienia się preparatem Moderny wskazało 9 proc. natomiast preparatem Johnson&Johnson - 8,7 proc. Szczepionkę AstraZeneca wybrałoby 4,8 proc. badanych.

25 proc. wskazało natomiast, że w ogóle nie zamierza się szczepić przeciw COVID-19.

Najmniej chętne do zgłoszenia się na szczepienie są osoby z wykształceniem podstawowym/ gimnazjalnym (40 proc. tych osób nie zamierza się szczepić w ogóle).

Jakie mamy preferencje wobec szczepionek

Według badania, szczepionka Pfizer jest chętniej wybierana przez kobiety (46 proc. vs mężczyźni 36 proc.), osoby w wieku powyżej 50 lat (48 proc. vs osoby w wieku do 24 lat: 33 proc.), z wykształceniem wyższym (46 proc. vs z zasadniczym zawodowym 25 proc.).

Szczepionka Moderny ma stosunkowo najwięcej zwolenników wśród osób z dochodem powyżej 5000 zł (15 proc. wskazań w tej grupie), a szczepionka AstraZeneca wśród osób z dochodem poniżej 1000 zł (9 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 maja na grupie 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum