• PARTNER SERWISUpartner serwisu

WHO nie zatwierdzi szczepionki Sputnik V. Procedurę zawieszono. Dlaczego?

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 września 2021 06:59

Zdaniem WHO produkcja szczepionki Sputnik V nie spełnia wymaganych standardów. W związku z wątpliwościami, zatwierdzenie tego preparatu zostało zawieszone.

Szczepionka Sputnik V wciąż nie została zaakceptowana przez WHO. Fot. Shutterstock
  • Rosja już od lutego tego roku czeka na zatwierdzenie szczepionki Sputnik V, ale WHO opóźnia cały proces do czasu inspekcji w zakładzie produkującym preparat
  • WHO i EMA czekają na pełne dane od producenta szczepionki. Jak się okazuje proces zatwierdzania został wstrzymany, ponieważ w jednej z fabryk produkujących preparat wykryto nieprawidłowości
  • Już wcześniej WHO zgłaszała obawy dotyczące możliwego zanieczyszczenia Sputnik V w Ufie

Rosyjska szczepionka bez zatwierdzenia

Rosja po raz pierwszy złożyła wniosek do WHO o zatwierdzenie swojej szczepionki w lutym br., ale WHO postanowiła opóźnić jej zatwierdzenie do czasu, aż będzie można przeprowadzić kolejną inspekcję w jednym z zakładów, w których produkowany jest Sputnik V.

Portal Euronews przypomina, że wyniki badań opublikowane w czasopiśmie medycznym "The Lancet" wskazują, iż rosyjska szczepionka ma 91,6 proc. skuteczności przeciwko koronawirusowi. Na oficjalnym koncie Sputnika na Twitterze ukazała się ostatnio informacja, że preparat wykazał skuteczność na poziomie 97,2 proc. podczas kampanii szczepień na Białorusi.

Jednak zarówno WHO, jak i Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyły, że wciąż czekają na pełne dane od producenta szczepionki. Zastępca dyrektora WHO Jarbas Barbosa dodatkowo wyjaśnił, że wniosek Rosji został wstrzymany, bowiem "podczas sprawdzania jednej z fabryk, w których produkowana jest szczepionka, okazało się, że zakład ten nie spełnia najnowszych standardów produkcyjnych".

- Producent (szczepionki) musi wziąć to pod uwagę, wprowadzić niezbędne zmiany i być gotowy na nową inspekcję. WHO czeka na informację od producenta, że linia produkcyjna spełnia standardy - powiedział Barbosa.

Czytaj: Kolejny kraj chce zerwać umowę na dostawę szczepionki Sputnik V

Możliwa kontrola wkrótce

WHO wcześniej zgłaszała obawy dotyczące możliwego zanieczyszczenia preparatu w fabryce produkującej Sputnika V w Ufie. W czerwcu br. firma zarządzająca zakładem - Pharmstandard - oświadczyła jednak, że inspekcja WHO "nie zidentyfikowała żadnych krytycznych problemów".

- Zapraszamy WHO na kolejną inspekcję. Pozostajemy w pełni transparentni i będziemy kontynuować proces wstępnej kwalifikacji WHO - napisały władze firmy w komunikacie.

Czytaj: Zatwierdzenie Sputnika V w UE opóźnione o kilka miesięcy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum