WHO zatwierdziła drugą chińską szczepionkę przeciw Covid-19 do użycia kryzysowego

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia02 czerwca 2021 08:00

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła do użycia kryzysowego szczepionkę przeciw Covid-19 opracowaną przez chiński koncern Sinovac.

WHO zatwierdziła drugą chińską szczepionkę przeciw Covid-19 do użycia kryzysowego
WHO zatwierdziła do użycia kryzysowego szczepionkę opracowaną przez chiński koncern Sinovac. Fot. Flickr/Michael Coghlan (CC BY-SA 2.0)
  • Szczepionka koncernu Sinovac to drugi chiński specyfik z zielonym światłem od WHO
  • Szczepionka była poddawana testom klinicznym w kilku krajach, a jej skuteczność wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5%
  • W Chinach kontynentalnych podawane są zarówno preparaty Sinovacu, jak i specyfik Sinopharmu

Aprobata kryzysowa WHO jest dla urzędów w poszczególnych krajach sygnałem dotyczącym skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki - ocenia agencja Reutera.

Zielone światło od WHO umożliwia również preparatowi Sinovacu udział w programie COVAX, który dostarcza szczepionki do biednych krajów, a obecnie mierzy się z ograniczeniem podaży w wyniku wstrzymania eksportu preparatów z Indii.

Niezależny panel ekspertów zalecił stosowanie szczepionki Sinovacu u osób w wieku 18 lat i starszych. Nie przewidziano górnej granicy wiekowej. Szczepienie wymaga podania dwóch dawek w odstępie 2-4 tygodni - przekazała agencja Reutera.

Szczepionka Sinovacu była poddawana testom klinicznym w kilku krajach, a jej skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom na Covid-19 wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5 proc. Jest stosowana na masową skalę w Chinach kontynentalnych, a miliony dawek trafiły według państwowych mediów za granicę.

Wcześniej WHO udzieliła już kryzysowej aprobaty szczepionce stworzonej przez pekińskie zakłady państwowej chińskiej grupy farmaceutycznej Sinopharm.

W Chinach kontynentalnych podawane są zarówno preparaty Sinovacu, jak i specyfik Sinopharmu. W kraju stosowanych jest również kilka innych rodzimych szczepionek, które nie zostały jak dotąd zatwierdzone przez WHO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum