×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WHO: potwierdzono polio u dzieci w północno-wschodniej Syrii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 października 2013 12:46

Występowanie choroby Heinego-Medina (polio) potwierdzono wśród dzieci w północno-wschodniej Syrii - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Syrii nie notowano ognisk polio od 1999 roku.

WHO: potwierdzono polio u dzieci w północno-wschodniej Syrii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak powiedział na konferencji w Genewie rzecznik Oliver Rosenbauer, na 22 zbadane przypadki w 10 potwierdzono występowanie wirusa polio typu pierwszego. Trwają badania laboratoryjne pozostałych 10 przypadków z miasta Dajr az-Zaur.

- Oczywiście to choroba zakaźna, wraz z przemieszczaniem się ludności może przenieść się w inne miejsca. Zatem ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w regionie jest wysokie - ostrzegł Rosenbauer.

Większość chorych dzieci w Syrii, gdzie od 2,5 roku trwa konflikt wewnętrzny, ma mniej niż dwa lata; prawdopodobnie nigdy nie zostały one zaszczepione albo otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki podawanej doustnie zamiast trzech dawek - wyjaśnił rzecznik WHO.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach może być śmiertelna.

W Syrii trwa zakrojona na szeroką skalę kampania szczepień dzieci prowadzona przy wsparciu ONZ. W jej ramach 2,4 mln dzieci ma być objętych szczepieniami przeciwko polio, odrze, śwince i różyczce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum