WHO ostrzega: wysokie zagrożenie polio w Gwinei i Mali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2015 18:03

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w poniedziałek, że istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się polio w Gwinei i Mali, gdzie niedawno szalała epidemia eboli. W ostatnim czasie w Gwinei stwierdzono przypadek polio u 19-miesięcznego dziecka.

WHO ostrzega: wysokie zagrożenie polio w Gwinei i Mali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ryzyko rozprzestrzenienia się choroby w Gwinei i Mali jest naszym zdaniem wysokie ze względu na niewielki odsetek zaszczepionej ludności w obu krajach - podkreślił rzecznik WHO Cory Couillard w komunikacie przekazanym agencji Reutera. Dodał, że władze w Konakry i Bamako podejmują skoordynowane działania zaradcze.

Pod koniec lipca 19-miesięczne dziecko z polio zostało przewiezione z Gwinei do malijskiej stolicy na leczenie. Wstępne badania wykazały, że dziecko doznało paraliżu charakterystycznego dla tej choroby 20 lipca, na tydzień przed transportem do Bamako. Stwierdzono obecność wirusa typu 2, pochodzącego z tego samego szczepu, co wirus wykryty w gwinejskim regionie Kankan w sierpniu 2014 r.

W ubiegłym tygodniu na Ukrainie potwierdzono dwa przypadki zachorowań dzieci na polio na Zakarpaciu, na zachodzie kraju. Zachorowały dzieci w wieku czterech lat i 10 miesięcy. To pierwsze przypadki polio na Ukrainie od dziewięciu lat.

Przypadki polio odnotowane w Gwinei i na Ukrainie wywodzą się ze szczepionkowych szczepów wirusa. Oznacza to, że wirus rozprzestrzenia się po wydaleniu z organizmu przez osobę, której podano doustną szczepionkę przeciw tej chorobie.

Epidemie wirusa polio pochodzenia szczepionkowego zdarzają się rzadko, ale stanowią większe zagrożenie w przypadku krajów, gdzie system opieki zdrowotnej jest słaby i niewielu ludzi się szczepi - przypomina agencja Reutera.

Z danych WHO wynika, że w Gwinei odsetek zaszczepionej ludności spadł do 42 proc. w 2014 roku, a więc w czasie, gdy epidemia eboli wywołała chaos, przeciążając i tak niewydolną publiczną służbę zdrowia w dotkniętych krajach. Z kolei w Mali odsetek zaszczepionych mieszkańców wzrósł w 2014 r. do 84 proc. z 72-77 proc. w poprzednich latach.

Polio (choroba Heinego-Medina) atakuje układ nerwowy i już w pierwszych godzinach od zarażenia może wywołać nieodwracalny paraliż. Dotyka przede wszystkim małych dzieci na obszarach ze złą infrastrukturą sanitarną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum