WHO: należy zintensyfikować szczepienia przeciwko odrze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2015 15:06

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w środę (25 lutego) kraje europejskie do znacznego zintensyfikowania akcji szczepień przeciwko odrze, aby doprowadzić do całkowitego wyeliminowania tej choroby.

WHO: należy zintensyfikować szczepienia przeciwko odrze

Regionalne biuro WHO podało, że choć liczba przypadków zachorowań na odrę w Europie i Azji Środkowej spadła o połowę w latach 2013-2014 to cel, jakim jest eliminacja tej choroby w obecnym roku, jest poważnie zagrożony.

WHO przytacza dane, według których od początku 2015 roku aż siedem państw odnotowało łącznie ponad 22 tys. zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków, bo aż prawie 7500 odnotowano w Kirgistanie, 5340 - w Bośni, zaś w Rosji i w Gruzji - po ponad 3200. Odra zbiera także żniwo we Włoszech - 1600 przypadków, a także w Niemczech - 570 zachorowań.

W stolicy Niemiec utrzymuje się od października fala zachorowań na odrę. Choroba osłabia system odpornościowy organizmu i może wywoływać poważne komplikacje zdrowotne, w tym stany zapalne płuc i opon mózgowych.

Klinika Charite w Berlinie potwierdziła we wtorek (24 lutego), że przyczyną śmierci zmarłego w połowie lutego półtorarocznego chłopca była właśnie odra. Śmierć dziecka wywołała w Niemczech dyskusję o możliwości wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko tej chorobie. Niemieckie ministerstwo zdrowia zapowiada, że zwiększy presję na rodziców, aby przekonać ich do szczepień. 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum