• PARTNER SERWISUpartner serwisu

WHO dopuszcza chińską szczepionkę Sinovac do użytku awaryjnego

Autor: PAP • Źródło: PAP02 czerwca 2021 12:40

Chińska szczepionka przeciw COVID-19 Sinovac została we wtorek dopuszczona do użytku awaryjnego przez Światową Organizację Zdrowia.

WHO dopuszcza chińską szczepionkę Sinovac do użytku awaryjnego
Szczepionka chroni przed zachorowaniem na Covid-19 w 50,7-83,5 proc. Fot. Shutterstock
  • WHO dopuściła do użytku w awaryjnych sytuacjach chińską szczepionkę Sinovac
  • Chińscy eksperci zalecają jej stosowanie u osób w wieku 18 lat i starszych. Preparat podawany jest w dwóch dawkach
  • Szczepionka już jest w masowym użyciu na terenie Chin kontynentalnych

Aprobata kryzysowa WHO jest dla urzędów w poszczególnych krajach sygnałem dotyczącym skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki - ocenia agencja Reutera.

Zielone światło od WHO umożliwia również preparatowi Sinovac udział w programie COVAX, który dostarcza szczepionki do biednych krajów, a obecnie mierzy się z ograniczeniem podaży w wyniku wstrzymania eksportu preparatów z Indii.

Szczepionka po testach w kilku krajach

Niezależny panel ekspertów zalecił stosowanie szczepionki Sinovacu u osób w wieku 18 lat i starszych. Nie przewidziano górnej granicy wiekowej. Szczepienie wymaga podania dwóch dawek w odstępie 2-4 tygodni - przekazała agencja Reutera.

Szczepionka Sinovac była poddawana testom klinicznym w kilku krajach, a jej skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom na Covid-19 wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5 proc. Jest stosowana na masową skalę w Chinach kontynentalnych, a miliony dawek trafiły według państwowych mediów za granicę.

To nie pierwsza chińska szczepionka w użyciu

Wcześniej WHO udzieliła już kryzysowej aprobaty szczepionce stworzonej przez pekińskie zakłady państwowej chińskiej grupy farmaceutycznej Sinopharm.

W Chinach kontynentalnych podawane są zarówno preparaty Sinovacu, jak i specyfik Sinopharmu. W kraju stosowanych jest również kilka innych rodzimych szczepionek, które nie zostały jak dotąd zatwierdzone przez WHO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum