W szpitalu w Pleszewie w dwa dni zaszczepiono 70 proc. personelu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2020 17:46

W Pleszewskim Centrum Medycznym w tylko dwa dni zaszczepiono przeciwko Covid-19 450 pracowników. Prezes zarządu szpitala Błażej Górczyński chwali pracowników za mobilizację.

W szpitalu w Pleszewie w dwa dni zaszczepiono 70 proc. personelu
Fot. PCM w Pleszewie

W sumie do szczepień przeciwko Covid-19 w pleszewskim szpitalu zgłosiło się ponad 850 osób. Blisko pół tysiąca to załoga medyczna i pracownicy niemedyczni, a 356 to personel pracujący w innych podmiotach leczniczych.

W pierwszej transzy do placówki dotarło 450 dawek szczepionki; kolejne - jak poinformował PAP rzecznik prasowy Ireneusz Praczyk - są w drodze z Agencji Rezerw Materiałowych i prawdopodobnie pojawią się na początku nowego roku.

- Od samego początku wiedzieliśmy, że szczepienia pracowników medycznych i niemedycznych będą poważnym przedsięwzięciem logistycznym. Jednak zależało nam na tym, aby jak najszybciej zabezpieczyć naszą załogę przed wirusem, a w konsekwencji także naszych pacjentów - powiedział prezes zarządu PCM Błażej Górczyński, który zaszczepił się jako jeden z pierwszych. O samym szczepieniu żartobliwie powiedział: - To są tak małe igiełki, że nic nie czułem.

Plan szczepienia - jak podkreślił Górczyński z dumą - udało się zrealizować, ponieważ zaszczepiono 70 procent załogi.

Okazało się, że mobilizacja personelu zajmującego się szczepieniem, jak i tego, który chciał się zaszczepić była tak duża, że już pierwszego dnia, tj. we wtorek, zaszczepiono 370 osób.

Szczepienia dla personelu medycznego i pomocniczego odbywały się na szpitalnych oddziałach, z kolei pracownicy z innych podmiotów leczniczych korzystali z byłej poradni chirurgicznej, usytuowanej bezpośrednio przy wejściu do pleszewskiego szpitala od ul. Poznańskiej.

Szczepionki przygotowywali pracownicy szpitalnej apteki - co zdaniem prezesa Górczyńskiego - było rozwiązaniem optymalnym.

- Pracownicy apteki są już nauczeni dzielenia leków, więc oni bardzo precyzyjnie potrafią przygotować szczepionki z fiolek, które dostaliśmy. Tak naprawdę, dzięki nim, trzeba było przypilnować tylko tego sześciogodzinnego okresu od przygotowania do podania. Oddziałowe przychodziły do apteki po przygotowane dawki w ampułkostrzykawkach i szczepiły. Gdyby te szczepionki były wykorzystywane bezpośrednio przed szczepieniem to trwałoby to bardzo długo - ocenił prezes Górczyński.

Szczepieniem zajmowało się 15 pielęgniarek oddziałowych.

Naczelna pielęgniarka Monika Augustyniak-Chwałkowska osobiście zaszczepiła 40 osób. Sam proces szczepienia, włącznie z wypełnieniem dokumentacji i kwalifikacją przez lekarza, trwał ok. 15 minut.

- Większość zaszczepionych była zaskoczona pozytywnie, że podczas szczepienia kompletnie nic nie czuli, ale uprzedzaliśmy też, że jakieś reakcje poszczepienne, jak np. niewielki ból ramienia mogą się pojawić. Zdarzyły się osoby, które boją się w ogóle igły, ale wykazały się odwagą - powiedziała p. Monika.

Dyrektor ds. medycznych Ryszard Bosacki po przyjęciu szczepionki powiedział: - Jestem zaszczepiony, żyję, wbrew "płaskoziemcom" nic mi się nie stało.

Odniósł się w ten sposób do pojawiających się pseudonaukowych plotek o szkodliwości szczepionki. Wyjaśnił, że bardzo ważną rolę w przygotowaniu personelu do szczepień odegrała akcja informacyjna, którą rozpoczęto z chwilą, kiedy w przestrzeni publicznej zaczęto mówić o szczepionkach w ogóle.

- Natychmiast rozwiewaliśmy wszelkie wątpliwości, bo przecież w szpitalu pracują ludzie z różnym wykształceniem - wyjaśnił Bosacki.

Jako jeden z pierwszych ramię do szczepienia wystawił lekarz PCM prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej, były minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. - Tłumaczę wszystkim, wykorzystując wszystkie możliwości, że nie należy bezkrytycznie poddawać się propagandzie ruchów antyszczepionkowych - powiedział.

Wojtyła podkreślił, że zachęca i stara się tłumaczyć osobom, które mają jakiekolwiek wątpliwości, że szczepionki są bezpieczne i "nie mamy innego wyjścia, jak zaufać lekarzom i naukowcom".

- Przede wszystkim sam chciałem dać przykład i zaszczepiłem się w pierwszym możliwym terminie. Uważam, że w walce z epidemią, mając na względzie zdrowie nas wszystkich, nie powinno być miejsca i czasu na demokrację. Wszyscy powinniśmy się zaszczepić, żeby skutecznie pokonać pandemię - oświadczył Wojtyła.

Ordynator oddziału onkologicznego Zbigniew Olejak dodał, że zaszczepił się, bo "to jest mój obowiązek, to jest własna odpowiedzialność wobec innych, którą wpojono mi już w dzieciństwie".

Przyznał, że zdarzają się jeszcze osoby ze szpitala, które pytają go o zdanie na temat szczepienia.

- Jeżeli chodzi o pracowników służby zdrowia to mówię, że szczepienie to warunek konieczny dla wejścia do szpitala, poradni czy gabinetu lekarskiego. To jest przecież odpowiedzialność za pacjentów chorych, starszych i obciążonych - powiedział.

Kierownik działu organizacyjno-prawnego Małgorzata Włosik przyznała w rozmowie z PAP, że w jej otoczeniu są osoby, "które są przeciwne szczepieniu w imię zasady nie bo nie". - Zaszczepiłam się, bo to jest mój obowiązek i tak powinni czynić ludzie odpowiedzialni, choć obawy zawsze jakieś towarzyszą - powiedziała.

Prezes zarządu pleszewskiego szpitala zdaje sobie sprawę z tego, że trudno jest wszystkich pracowników przekonać, by zaszczepili się przeciwko Covid-19.

- Widocznie gdzieś leżą granice naszych zdolności edukacyjnych. Na pewno nie będziemy nikogo zmuszać, zawsze zostawiamy wolną wolę i każdy podejmuje decyzję w poczuciu własnej odpowiedzialności. Czekamy. Może media, może autorytety profesorskie dotrą do tych osób - powiedział Górczyński.

Akcja szczepień dla medyków to efekt udziału Pleszewskiego Centrum Medycznego w Narodowym Programie Szczepień. - Szpital chce też ułatwić mieszkańcom powiatu pleszewskiego dostęp do szczepień przeciwko wirusowi, dlatego zgłosił gotowość do Narodowego Programu Szczepień Populacyjnych - wyjaśnił Górczyński. 

PAP - Ewa Bąkowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum