• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W przyszłym tygodniu dostawy m.in 2,4 mln szczepionek Pfizera

Autorzy: PAP; oprac. JJ • Źródło: PAP29 maja 2021 14:50

Jak poinformował w sobotę Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w poniedziałek - do Polski dotrze 2,4 mln dawek szczepionki firmy Pfizer

W przyszłym tygodniu dostawy m.in 2,4 mln szczepionek Pfizera
W poniedziałek do Polski ma przyjechać transport 2,4 mln szczepionek formy Pfizer. Fot. Arch. PTWP
  • W poniedziałek do Polski przyjedzie 2,4 mon preparatu Pfizera
  • AstraZeneca przesuwa dostawę 868 tys. sztuk preparatu z poniedziałku na wtorek
  • Od poniedziałku możliwa zmiana okresu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki

Prezes Kuczmierowski przekazał również, że na wtorek zaplanowane są dostawy szczepionek od AstraZeneca - 868 tys. sztuk oraz 237 tys. jednodawkowego preparatu firmy Johnson & Johnson. W przyszłą sobotę oczekiwany jest natomiast transport 250 tys. dawek szczepionki firmy Moderna.

Taka też liczba szczepionek Moderny - 250 tys. 800 sztuk - dotarła w sobotę do składnicy RARS w Wąwale.

Przysunięcie dostawy AstryZeneca z poniedziałku na wtorek

Jak przekazał Kuczmierowski, przyszłotygodniowa dostawa od AstraZeneca, które pierwotnie była planowana na poniedziałek, została przełożona. Rano w sobotę firma poinformowała, że szczepionki trafią do Polski we wtorek.

- Oznacza to być może konieczność przesunięcia szczepień drugimi dawkami AstryZeneki dla części pacjentów, jednak od środy te szczepienia będą mogły być zrealizowane - zapewnił Kuczmierowski.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.

Od poniedziałku zmiana czasu pomiędzy dawkami

Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstraZeneca i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum